03.01.18 16:17

Як зробити будинок енергоефективним: досвід черкащан (ВІДЕО)



Як зробити будинок енергоефективним: досвід черкащан (ВІДЕО)

 

Чому утеплення може не допомогти та наскільки важлива герметичність будівлі.

Про це розповідає "Громадське ТБ. Черкаси".

Цей 10-поверховий будинок на Митниці належить до ОСББ «Гагаріна 39». Протягом останніх двох років тут працюють над тим, щоб зробити багатоповерхівку енергоефективною. Майже півмільйона на це спрямував міський бюджет, а ще майже 200 тисяч у ремонт вклали самі мешканці.

«Почалося все з того, що СУБ і ТЕЦ відмовилися встановлювати лічильники на під’їзд. Дозволили лише після того, які зібрали підписи всіх жителів будинку. Вже за перший рік з лічильником у нас була значна економія. Пізніше нам вдалося зробити капітальний ремонт даху, встановити нові вікна, двері та індивідуальний тепловий пункт. Завдяки цьому на наступний рік ми економили 15-20 % на опаленні. Наступним етапом була термомодернізація. Я проти клаптикового утеплення, тому зробили це комплексно. Торік у листопаді, щоб нагріти оселі знадобилося 90 гігакалорій, а цьогоріч – вже 72», – розповідає директорка ОСББ «Гагаріна 39» Олена Міняйло.

Зараз у Черкасах діє програма підтримки ОСББ «Формування відповідального власника житла». На неї місто виділило більше 13 мільйонів гривень. Вона повинна покращити стан житлового фонду міста, і зокрема зменшити використання енергоресурсів у будинках ОСББ. Зробити це хочуть впровадивши енергозберігаючі технології.

«За Програмою повністю відшкодовуються відсотки за комерційними кредитами з моменту укладання кредитної угоди. Це означає, що ОСББ можуть залучати кредитні кошти за державною програмою «теплих» кредитів. Майже всі капітальні ремонти ОСББ, що були заплановані цьогоріч, у місті виконали. У Черкасах є не один будинок, який повністю утеплився», – зазначає начальниця відділу сприяння ОСББ департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради Оксана Прітченко.

Зараз у Черкасах 309 ОСББ – це 320 будинків. Цьогоріч з них утеплили 20 будинків. У 29 будинках встановили 36 індивідуальних теплових пунків. Також замінили на нові268 вікон та 79 дверей у 12 будинках.

Як зробити будинок енергоефективним?

«Найдешевшим способом утеплення є досягнення герметичності будівлі. Наш інститут енергоефективності навчає іти іншим шляхом, вигідним для виробників, – утовщення конструкції. Цим нібито можна досягнути збільшення теплоопору. Це буде вартісне утеплення і ефект ми отримаємо частково, – пояснює сертифікований спеціаліст з енергоаудиту Максим Кохась. – Для того, щоб чітко зрозуміти, як утеплити будинок, треба зробити енергоаудит. Утеплення і герметизація – це трохи різні речі. Є будинки, які мешканці доутеплили і не отримали бажаного результату. А у Львові, наприклад, є будинки, де провели герметизацію без утеплення і отримали економію близько 30%».

Для того, щоб перевіряти герметичність будівель, у світі активно застосовують технологію Blower Door Test.

«Технологія Blower Door Test допомагає перевірити житлові та нежитлові будівлі на герметичність. Це обладнання, яке штучним шляхом створює тиск у будинку і робить у ньому розрядження. Потім автоматично проводять заміри кратності повітрообміну. Потрібно ввести в апарат дані про об’єм повітря в будинку, площу огороджувальної конструкції, і тоді він покаже, скільки повітря втрачає будинок через негерметичність»,– зазначає Максим Кохась.

Шанс на цивілізацію

Україна – одна із найбільш неефективних споживачок енергії. Причина цього – застарілі технології, поганий стан будівель й неефективні системи централізованого теплопостачання. Та все мусить змінитися. Угода про асоціацію з ЄС вимагає від нас впровадити європейське законодавство з енергетичної ефективності. Держава навіть ухвалила план дій з енергоефективності, де зобов’язалася в 2020 році споживати на 9% менше енергії.

Ось що вимагає законодавство ЄС у сфері енергетичної ефективності будівель:

  1. Впровадити сертифікацію енергетичних характеристик будівель.
  2. Періодично перевіряти будинкові системи опалення та кондиціонування повітря.
  3. Створити механізм контролю за дотриманням вимог законодавства про енергетичну ефективність будівель
  4. Інформувати потенційних власників про енергетичні характеристики будівель під час капітального ремонту та навіть у разі продажу будинку.
  5. Підготувати фахівців, які будуть перевіряти системи опалення.

Тобто мета енергозберігаючої політики полягає не в обмеженні споживання енергоресурсів, а у підвищенні ефективності використання енергоносіїв.

На сьогодні управління у сфері енергозбереження та енергоефективності у нашій країні здійснює Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України.

Із січня наступного року в Україні почне працювати Фонд енергоефективності. Він має стати посередником між споживачами комунальних послуг, фінансовими установами, які готові вкладати гроші в енергоефективні проекти, розробниками новітніх енергоефективних технологій та державою.

А як у Європі?

Уже протягом багатьох років у Європі, зокрема країнах Скандинавії, використовують енергозберігаючі технології при будівництві та реконструкції будівель. Підвищують рівень енергоефективності в Європі завдяки теплоізоляції, встановленню теплових насосів та сучасних віконних рам і дверей.

«В Європі діє дуже чіткий технічний нагляд за будинками. Там не можна отримати право власності на свій будинок без енергопаспорту. В деяких країнах, наприклад, у Франції, за недотримання підрядником герметичності передбачена кримінальна відповідальність», – зауважує Максим Кохась.

Невдовзі в Естонії всі новобудови повинні стати з майже нульовим використання енергії.

У Німеччині теж діє закон про енергозбереження. Після того, як країна проголосила курс на повну відмову від атомної енергії, з’явилося багато енергоефективних технологій і проектів.

У Фінляндії збудували два так звані «активні будинки». Вони повністю забезпечують себе енергією. Все завдяки сонцю, вітру і теплу землі. Сонячні батареї дають електрику, а сонячні колектори нагрівають воду. Електрику виробляє навіть система гальмування ліфтів. Влітку такий будинок виробляє більше енергії, ніж споживає.

А у Франції для сімей, які хочуть економити тепло, діють податкові пільги. При модернізації житла їм надається кредит та відшкодовують половини витрат на теплоекономні системи.

«В Європі утеплюють будівлі пінопластом від 25 см, а в Україні це не більше 10 см. Виконуючи таке утеплення, точка конденсації знаходиться між пінопластом і стіною, і тоді утеплювач може відпасти. В Європі ця точка конденсації – в самому утеплювачі. Це означає, що стіна будівлі нагріває тепло зсередини, а утеплювач не дає теплу вийти назовні. Якщо говорити про тепловтрати за рік, то в Україні звичайна неутеплена школа втрачає до 300 кіловат на м² за рік. В Європі ця цифра утричі менша», – пояснює експерт із енергоаудиту Антон Нємєц.

А як у нас?

Експерт із енергоаудиту Максим Кохась говоритьщо в більшості випадків те, що в нас називають утепленням, є простою зміною вигляду будівлі.

Його колега Антон Нємєц радить перш ніж утеплювати будинок, зробити енергоаудит та отримати дані про економію після виконаних робіт.

«Утеплення, заміна вікон і дверей – це лише одна з частин термомодернізації. Насамперед, термомодернізація – це енергоаудит, тобто звіт тих проблем, які існують у будинку. Також це поради, як покращити будинок, не витрачаючи великих коштів. І також це розрахунки необхідних робіт: монтаж утеплювача чи реконструкція даху. Зараз усі масово утеплюють будинки пінопластом чи мінеральною ватою. Такі заходи не є ефективним, тому що люди не дотримуються технологій утеплення і не звертають увагу технологічний нагляд за роботами», – зазначає Антон Нємєц.

Тому мешканцям будинків варто пам’ятати: якщо ви хочете, щоб ваш будинок був енергоефективним, а пінопласт не відпав через кілька років, потрібно знайти спеціалістів, які обов’язково слідкуватимуть за дотриманням технологій, а не зроблять ремонт абияк.

 

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#утеплення #економія #ОСББ

Останні новини

29 березня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
00:22
Офіційно: над Черкащиною сили ППО збили ворожі БпЛА
28 березня 2024
20:03
У Золотоноші двоє канівчан розкладали "закладки"
19:04
У Черкасах п'яний водій наїхав на припарковане авто
18:05
У Черкасах на Дніпрі шукають людину
17:02
На Черкащині у понад 55 гектарів неефективно використовуваних земель зміняться власники
16:46
В Умані чоловік збував небезпечний наркотик
16:25
Черкаський Соборний парк передали на баланс комунального підприємства
15:50
У Черкасах зіштовхнулися дві автівки
15:07
Жовтий рівень небезпеки: на Черкащині посилиться вітер
14:47
В уманському виші відреагували на різанину, у якій загинув студент
14:08
У Черкасах пенсіонер повідомив про фейкову підготовку вибуху в квартирі родичів
13:50
Черкаські енергетики терміново звернулися до власників генеруючих установок
13:19
Де автівка збила хлопчика: біля Палацу молоді встановлять світлофор
13:09
Втік, щоб поїхати до дівчини: на Звенигородщині шукали неповнолітнього
12:45
Черкаським піротехнікам передали підсилення
12:19
У Черкасах поліція під час нічних патрулювань звертає особливу увагу на зібрання молоді біля одного із ТРЦ
12:02
Які фільми черкащани можуть подивитися в кіно (АФІША)
11:51
У Черкасах для членів добровольчих формувань змінили порядок виплати грошової підтримки
11:31
У Черкасах кухарі дитячих садочків отримуватимуть більшу зарплату
10:49
На Чигиринщині прощатимуться із полеглим захисником
10:02
У Черкасах низка будинків будуть без електропостачання
09:50
У Черкасах біля Долини троянд хочуть побудувати апарт-готель висотою 33 метри