03.02.18 12:40

Реклама

Історія найприкметнішої будівлі старих Черкас


Історія найприкметнішої будівлі старих Черкас

 

Справжньою перлиною забудови тодішнього провінційного міста і водночас одним із головних символів Черкас сьогоднішніх є особняк Щербини, нині більш відомий місцевим як Палац одружень.

Про це інформує Місто на Че.

За одними даними будівлю звели у 1892 році, а за іншими з 1907 по 1912 роки, на вулиці Садовій (нині – Небесної сотні) у тій частині, де до неї примикає вул. Хрещатик. Таким чином будинок парадно акцентує перспективу вулиці Хрещатик. Будинок зводився для черкаського інженера, грабаря-підрядника, члена міської думи – Афанасія (за іншими джерелами Адріана) Микитовича Щербини. На жаль, архітектор лишився невідомий, та все ж існує думка (як і для більшості безіменних споруд Черкас), що будинок створив Городецький, однак доказів цій версії немає.

Сам Щербина жив там не довго. Перед Першою світовою він здав його в оренду повітовому земельному управлінню (з 1907 по 1912 роки). З 1919 року в будівлі розташовувались різні міські офіційні установи та партійні органи. По революції працював місцевий Революційний комітет, а потім Рада робітничих, селянських і солдатських депутатів. У 30-х роках тут було облаштовано Будинок піонерів. За німецької окупації 1941-1943 років в будівлі розташувалася поліція та жандармерія. У післявоєнний період в будівлю повернулися партійні та комсомольські органи, а у 1959 році особняк знову зайняли черкаські піонери і було змінене внутрішнє планування будинку. У 1960 році  відбулася реставрація будівлі, а в 1970 році будинок перетворено на Палац одружень, який міститься тут і нині.

Чергова реставрація була проведена у 1983 році, яка значно спотворила будинок. Ззовні змінили головний фасад - бічний вхід у лівому ризаліті було перетворено на вікно, парадні двері з вітринного скла та решіткою було влаштовано по центру, до них влаштовано широкі східці, на яких нині прийнято фотографуватися. Також був добудована напівкругла урочиста зала, в результаті цього були втрачені зимовий сад та фонтан. Із забудовою навколишнього простору дев’ятиповерховим будинком, не стало будинку прислуги, вишуканих господарських приміщень, саду та кованого паркану, що огороджував особняк. Дивом залишилися лише дві цегляні колони, на яких свого часу була кована хвіртка. Але і у такому вигляді будинок є одним з найкращих зразків архітектурної забудови старих провінційних Черкас.

Остання реставрація проводилась з 2010 по 2011 рік. Проводились ремонтні роботи та змінено забарвлення споруди на яскраво жовтий. У сквері за будівлею в листопаді 2011 року встановлено пам’ятник Симоненко. Свого часу поет працював в редакції газети «Молодь Черкащини», що розміщувалась в будинку Щербини.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
Реклама

Останні новини

03 серпня 2026
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
17:10
Верховний Суд дозволив продовжити розгляд справи щодо забудови узвозу Замкового в Черкасах
16:13
На Черкащині горить торф’яний ґрунт на площі близько 7 гектарів
15:36
У Черкасах зупинили водія без прав із ознаками алкогольного сп'яніння
14:49
Безбар’єрність у дії: у Черкаській службі зайнятості встановили кнопку виклику персоналу
14:34
На Черкащині у чоловіка вилучили арсенал зброї та понад 6500 набоїв
13:54
Черкаська громада провела в останню путь воїна
13:22
У черкаській лікарні швидкої допомоги побільшало молодих фахівців
12:59
У Черкасах викрили працівника ДСНС, який за 2 тисячі доларів обіцяв "бронь"
12:39
На Черкащину повернувся з полону морський піхотинець, який захищав Маріуполь
11:34
На Черкащині в ДТП загинув молодий мотоцикліст
10:44
Здавав назад і не помітив пішохідку: у Черкасах водій збив 81-річну жінку
10:33
На Уманщині попрощаються із загиблим захисником
09:40
В Уманській громаді невідомі пошкодили декоративну світлову кулю
09:23
У Городищі легковик збив мотоцикліста: потерпілого госпіталізували
08:40
Низка закладів освіти Черкащини отримає сім мільйонів на оновлення майстерень у коледжах
02 серпня 2026
17:32
На Чигиринщині громаді повернули 1,7 га землі
13:33
У черкаських патрульних нагадали, що вони фіксують перевищення швидкості за допомогою TruСАМ
11:00
Черкащан попереджають про сильну спеку
09:20
На Черкащині сталася жахлива ДТП: є загиблі
01 серпня 2026
17:40
На Черкащині завершився молодіжний табір з унікальним форматом
16:12
Вночі у 12 розважальних закладів Черкас завітала поліція
15:07
У Черкаському районі зґвалтували 15-річну дівчину