22.08.19 16:28

Безпека – головний пріоритет: яким може стати черкаський центр крові (ФОТО)



Безпека – головний пріоритет: яким може стати черкаський центр крові (ФОТО)

 

Рідним хворих черкащан більше не потрібно шукати донорів та заносити, щоб отримати кров, хабар медикам. Частина лікарень отримують компоненти крові на першу вимогу. Донори мають змогу безкоштовно протестуватися на сифіліс, гепатит B, C, ВІЛ на ранніх стадіях та навіть за бажання отримати відповідну довідку. Виплати донорам - вдвічі збільшені. Компоненти крові – найвищої якості. Такі зміни відбулися на Черкащині з відкриттям в обласному центрі «Черкаського обласного центру служби крові «Черкаси-Плазма» у приміщенні обласної станції переливання крові. Далі центр планують реконструювати.

Що сталося з «Черкаською станцією переливання крові»

Приміщення станції рішенням сесії облради здали в оренду компанії «Біофарма». Зареєстровано ТОВ «Черкаський обласний центр служби крові «Черкаси-плазма». Комунальне підприємство продовжує працювати, його не ліквідовували.

«Вони обстежують призовників, породіль, тобто є свої функції, які залишилися. Єдине, що більше не займаються заготовкою компонентів, а купляють у нас», - зазначає директор черкаського центру Наталія Трофименко.

 ТОВ співпрацює зі станцією переливання крові та іншими комунальними установами, яким має постачати компоненти кров на першу вимогу. Найбільшим «споживачем» донорської крові є Черкаський обласний онкодиспансер, куди направляють 80% усіх виготовлених препаратів крові.

«У Черкасах укладені прямі договори на постачання компонентів крові з шістьма обласними установами. Зокрема, з онкодиспансером, обласною лікарнею, дитячою обласною лікарнею, обласною станцією переливання. Працює це наступним чином – тим лікарні, з якими у нас заключні договори на пряму, ми постачаємо компоненти на першу вимогу. У Черкаській області на сьогодні є понад 20 районних лікарень, міських лікарень, у яких досі функціонують відділення трансфузіології, де самостійно заготовляють кров для своїх потреб. Однак, як це видно з публікацій в соцмережах та ЗМІ, рідні хворих постійно шукають донорів. Лікарням, які уклали договори, ніде не потрібно брати донорів. Будь це Чорнобай чи Третя міська лікарня швидкої допомоги , чи пологовий будинок – потрібно лише дати заявку у комунальний заклад на компоненти крові, і моментально їх отримають, адже існує восьмиденний запас незнижуваний, ніякої проблеми взагалі немає», - запевняє Наталія Трофименко.

Наталія Трофименко

За словами голови ГО «Батьки онкохворих дітей» Оксани Смольникової, такі зміни є вкрай важливими, адже на пошук донорів потрібен час.

«Не кожен готовий і здатен діяти дуже швидко. На пошук витрачається багато часу і поки доза буде уведена – вона малоефективна. І це мало хто може усвідомити із тих, хто послуговується таким способом. Це неефективний спосіб. Завдяки ж державно-приватному партнерству, якщо доза потрібна – дзвінок лікареві і доза на місці», - зауважує координаторка у сфері безоплатного донорства для онкохворих дітей Сумської області.

Оксана Смольникова

Тепер рідні хворих не шукають донорів, не повинні їм платити, давати «на лапу» лікареві. Наталія Трофименко наголошує, що це питання взагалі не має зачіпати рідних хворих.  У Черкасах хворі, які потребують переливань, отримують компоненти крові безкоштовно. Лікарні самостійно купують кров за рахунок коштів обласного та державного бюджетів.

У черкаському центрі запровадили нові технології збору і перевірки крові, змінилися підходи до співпраці з донорами.

З грудня 2018 року на станції донорська кров тестується на ПЦР. Цей тест дозволяє виявити такі небезпечні інфекції в крові, як гепатити B та С, ВІЛ/СНІД на ранніх стадіях.

Із першого дня роботи «Черкаси-Плазма» використовуються одноразові розхідні матеріали: стерильні одноразові серветки, автоматичні сертифікатори, які дозволяють безболісно брати кров.

Окрім можливості безкоштовно обстежитися та за проханням отримати відповідні довідки, донорам підвищили виплати.

Якщо відповідно до Постанови Кабміну, виплата донорам за компоненти крові складає 160 грн за лістр, то центр виплачує вдвічі більше. До цього, донорам доплачують 60 грн на харчування.

Тромбоцити ще дорожчі. Донори тромбоцитів можуть заробити у черкаському центрі близько 1000 грн. Однак, в центрі зауважують, що це не випадкові донори, а ті, які знають, що таке протипоказання та дотримуються дієти. Такі донори ретельно готуються до донації.

Кожен донор має заповнити анкету, затверджену МОЗ, та ознайомитися із потрібною інформацією (Сумський обласний центр служби крові)

Що надалі планують зробити у «Черкаси-Плазма»

Для того, щоб у центрі провести реконструкцію, необхідний дозвіл Черкаської обласної ради. Наразі для розгляду цього питанням на сесії облради готують необхідні документи.

«Для того, що б не переривати роботу станції – ремонт розпочнеться на другому та третьому поверхах. А коли там закінчать ремонт - тимчасово увесь персонал переїздить на другий та третій поверхи, тоді ремонт зроблять на першому», - зазначає  Наталія Трофименко.

За її словами, на реконструкцію сумського центру служби крові витратили близько 2,5 млн доларів, на реконструкцію черкаського центру планують спрямувати більше 3 млн доларів.

«Не тому, що гірший стан, а тому що в сумському ремонт проводили у 2014 році, зараз же матеріали здорожчали. До того ж, то був перший проект. Зараз уже відремонтовані центри в Дніпрі та Харкові – там зовсім інший дизайн, інший підхід і картинка там красивіше, ніж у Сумах. А в Черкасах це буде ще гарніше», - розповідає директор ТОВ «Черкаський обласний центр служби крові «Черкаси-Плазма» та водночас ТОВ «Сумський обласний центр крові» Наталія Трофименко.

До слова, наразі серед черкащан шукають нового директора черкаського центру служби крові.

Фельдшери-лаборанти обов’язково перевіряють оригінали документів донора: паспорт, реєстрацію та ідентифікаційний номер (Сумський обласний центр служби крові)

Для того, щоб зробити один клінічний аналіз крові необхідно 30 секунд. Після використання лезо автоматично блокується для унеможливлення повторного використання (Сумський обласний центр служби крові)

Якщо з аналізом клінічним усе добре, донор проходить далі до терапевта на співбесіду, щоб визначити дозу, поміряти артеріальний тиск, температуру, врахувати побажання донора тощо. Лікар проводить опитування (Сумський обласний центр служби крові)

Після реконструкції першого поверху донори потраплятимуть через центральний вхід в об’єднану реєстратуру та сучасно оснащену лабораторію. Тут передбачається виділити приміщення під роздягальню, для кабінетів чотирьох терапевтів та головного лікаря.

На другому поверсі буде розміщено буфет, зала для очікування, де встановлять комп’ютер для виклика донора у зал донацій.

Зона, де можна відпочити, випити чай, зїсти печиво. Усі донори обовязково мають це зробити перед донацією (Обласний центр служби крові у Сумах)

Зала донацій в черкаському центрі оснастять за новітніми технологіями, з мінімальним втручанням людини у процес. Відібрані компоненти крові на підйомнику потраплятимуть на нижчий рівень для переробки – кров проходитиме центрифугу, а плазма заморожуватиметься.

(Сумський обласний центр служби крові)

6 місяців плазму видавати заборонено. Через 6 місяців здійснюється перевірка всіх аналізів донора, якщо за всі шість місяців усе добре – тоді плазма передається на експедицію. Якщо будь-який із аналізів на інфекцію буде позитивний, то вся плазма від цього донора за цей період часу вибирається і знищується. Це максимальна безпека для реципієнта  (Сумський обласний центр служби крові)

Для зберігання плазми буде встановлено величезну морозильну камеру, оскільки плазма повинна проходити карантизацію протягом шести місяців (доки лабораторія не дасть висновок на віруси). Тобто буде створена сучасна система збору крові для донора, її обстеження і переробки.

Донори мають звірити свої дані. Далі оголошується номер крісла. Працівники враховують побажання донора – права чи ліва рука. Або це може бути за рекомендацією лікаря (Сумський обласний центр служби крові)

Ліфт слугує для зв’язку з лабораторією, через нього відправляються пробірки (Сумський обласний центр служби крові)

Ліфт для спуску заготовлених компонентів крові у відділення переробки (Сумський обласний центр служби крові)

(Сумський обласний центр служби крові)

Обладнання щорічно проходить контроль якості у Великобританії, Італії чи, наприклад, Франції на підтвердження, що в центрі дійсно можуть тестувати і тестують правильно. Також у нас є архів зразків, які зберігаються протягом двох років для повторного тестування(Сумський обласний центр служби крові)

Реконструкцію планують завершити за вісім місяців. Після неї штат хочуть збільшити до 120 осіб. У центрі очікують, що після покращення умов, кількість донорів збільшиться. Очікують близько 250 донорів на добу, максимальна кількість – до 300.

Режим роботи центру подовжать. Донорів прийматимуть з 7.00 до 20.00.

Після реконструкції у «Черкаси-Плазма» обіцяють запровадити проект, який дозволить частину препаратів крові направляти безкоштовно до лікарень.

«Коли стоятимуть 30 апаратів плазмаферезу, то, звичайно, будемо говорити і з керівництвом області і з жителями області. Є так зване контрактне фракціонування. Це коли взамін на якусь частину плазми повертається в область частина препаратів у аптеки. Якщо це була безкоштовна плазма, то препарати можуть йти до лікарень безкоштовно. Зараз такий досвід уже є в Дніпрі та Харкові, тому що там кров люди не здають, тільки плазму. Ми розмовляємо з керівництвом лікарень про кількість безкоштовного щомісячного «Альбумін», «Біовену» тощо», - говорить Наталія Трофименко.

Кров, за її словами, потраплятиме за назначенням донора.  

«У кожного донора, який приходить на черкаську станцію, регістратор питає – ви донор платний чи безкоштовний. Якщо донор запитує, а куди піде зданий компонент – ми йому все чесно розповідаємо. Якщо донор дає цільну кров, то вона йде тільки в лікарні, тому що для заводу – це плазма через апарати і це видно», - розповідає Наталія Трофименко.

По всьому шляху донора є WI-FI (Сумський обласний центр служби крові)

Скринька довіри, для того, щоб донор, який, можливо забув чи засоромився про щось повідомити про себе під час бесіди із терапевтом, мав змогу все таки це зробити. Усі європейські центри мають таку скриньку довіри (Сумський обласний центр служби крові)

Мета інвестора

Виробник препаратів крові Biopharma у вересні у місті Біла Церква (Київська область) офіційно відкриє завод-фракціонатор з виробництва препаратів крові.

«Заводу потрібна сировина – плазма, яку виробляють методом аферезу на апаратах фірми «Гіманетик», які ви бачили в операційній сумського центру служби крові. У нас у роботі є дві складові: перша – це забезпечити потреби лікарень та жителів області, це наш обов’язок, а друга – це виробництво плазми для заводу. У ціну плазми включені комунальні послуги, навчання персоналу, спецодяг – усе, що, чим послуговується підприємство у процесі своєї діяльності.  Усі затрати максимально включені у вартість літру плазми для заводу», - зазначає Наталія Трофименко.

(Сумський обласний центр служби крові)

За словами Наталії Трофименко, на ринку України препаратів крові дуже не вистачає. Препарати українського виробника коштуватимуть дешевше, аніж закордонні.

«Препарати крові з неба не падають. І досі ніхто в світі не придумав замінник крові. У Європі такий завод є лише в Італії. Для всього світу неочікувано, що в Україні збудували завод функціонатор.  І якщо в Америці донор за свою донацію плазми отримує 50 доларів, то яка ціна цього препарату, розуміємо? Звичайно, плазма, яка була зібрана в Україні – вона дешевше, відповідно і препарати дешевші», -  зауважує Наталія Трофименко.

За рахунок співпраці з Biopharma у центрах крові проводять свою господарську діяльність.

«Ми виробляємо щомісяця більше трьох тон плазми. За виручені кошти ми платитимемо зарплату працівникам і підтримувати стан після ремонту», - говорить Трофименко.

(Сумський обласний центр служби крові)

Аби дізнатися, що чекає на жителів області у разі подальшого розвитку центру крові в Черкасах, черкаським журналістам провели провели екскурсію сумським обласним центром служби, який успішно функціонує після реорганізації.

 В сумському центрі служби крові після реконструкції та реорганізації зявилися нові послуги:

- краща організація безкоштовного обстеження на чотири види інфекції

«Кожен донор кожну донацію обстежується на чотири інфекції, це стандарнтний набір – гепатит B, С, ВІЛ та сифіліс. Якщо донору потрібна довідка з результатами –  її без проблем нададуть.

Часто вона необхідна на роботу чи для виїзду за кордон, чи дружина вагітна стоїть на обліку у жіночій консультацію – донори приходять за результатами саме до нас, бо можуть отримати їх безкоштовно»¸- розповідає завідувачка відділу комплектування та медичного обстеження донорів Антоніна Бабинець.

-  послуга лікувального плазмаферезу

«Ця платна процедура дуже ефективна для людей, які хворіють алергічними захворюваннями, вони не можуть за станом здоров’я бути донорами. Для них це ратівна процедура. Вона виконується лікарями-трансфузіологами, попередньо лікар оглядає людину, дивиться консультативні заключення, якщо вони є, результати аналізів. Призначається курс лікування або, якщо ми бачимо, що ми не можемо надати цю послугу, то повідомляємо одразу. Але ми маємо дуже гарні результати – бронхіальна астма дуже добре лікується, алергічні захворювання будь-якої природи теж. Інколи також лікарні висловлюють прохання - навіть у онкологічні відділення ми можемо виїзні робити ці процедури і людям стає набагато легше, вони значно легше переносять своє захворювання за допомогою лікувального плазмаферезу», - пояснює Антоніна Бабинець.

- послуга плазмоліфтінгу

«Це відновлювальна палатна послуга, лікувальна, а також косметична. Ми маємо також гарні результати, попередньо пройшли навчання, закупили спец обладнання», - зазначає Антоніна Бабинець.

Кімната очікування (Сумський обласний центр служби крові)

Дитяча зона. У цій залі періодично проходятьвиставки. Стенд з малюнками дітей, які потребували компоненти крові. Вони таким чином віддячили  (Сумський обласний центр служби крові)

Фотозона «Родинне дерево». Біля неї люблять робити селфі донори. У центрі служби крові у Сумах намагаються час від часу змінювати експозицію чи декорацію

Сумський центр служби крові встановив національний рекорд за найбільшою кількістю донацій

Родинне донорство. У сумському центрі не одна така родина. Також є декілька підприємств – щомісяця працівники приходять здійснити безоплатні донації

Плакат присвячений донорам, які здають тромбоцити. Вони ніколи не відмовляють центру, рятують життя, ці люди постійно перебувають на дієті (Сумський обласний центр служби крові)

До реконструкції на сумській станції крові проводили до 50-ти донацій у день, то зараз максимально 386, мінімум 110. У сезон відпусток у середньому за добу близько 200 донорів, в інший час - не менше 300

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter
#кров #донор #Черкаська станція переливання крові #реконструкція #"Черкаси-Плазма"

Останні новини

19 квітня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
20:01
Якою буде погода на вихідних у Черкаській області
19:02
В Умані чоловік намагався контрабандою вивезти культурні цінності
18:02
У Черкасах чоловік напідпитку повідомив про "фейкове" пограбування
17:01
Проект реконструкції набережної представлять на огляд у черкаському ЦНАПі
16:33
У Городищі прощатимуться із полеглим військовим
16:22
В Умані шахрай ошукав більше двадцяти людей в інтернеті на майже 200 тисяч
15:37
На Черкащині до ПЦУ приєдналася ще одна парафія
14:45
Небайдужий черкасець виявив незаконного мігранта
14:19
У Черкасах виявили групу молоді, яка мала близько 20 пакетиків з наркотиками
13:45
На Золотоніщині чоловік заборгував понад 100 тисяч гривень аліментів
13:03
Куди у Черкасах звертаться ветеранам та їх сім'ям за допомогою
12:58
Черкаські спецпризначенці отримали симулятори FPV-дронів
12:29
У Тальному на палаці Шувалова встановили охоронну дошку
11:52
Назавжди 22: у Черкасах прощатимуться із загиблим захисником
11:37
Черкасець зберігав вдома понад півкілограма наркотиків
10:48
У частину черкаських медзакладів повернули подачу теплопостачання
10:26
На Звенигородщині горів автомобіль
09:43
Смілянам декілька днів не можна використовувати питну воду
09:28
У Черкасах десятки будинків залишились без світла
18 квітня 2024
20:36
У Тальному планують відкрити пам'ятну дошку полеглому воїну
19:15
На Черкащині опади перевищили до 70% місячної норми
18:01
У черкаському дендросквері зацвіла сакура (ФОТО)