Реклама
Реклама
26.03.18 11:02

Як не "прогоріти" на папері: справжні і фальшиві гривні


Реклама
Як не

 

Фальшивомонетництво в суспільстві існує стільки ж, скільки і самі гроші. З появою паперових платіжних знаків, а особливо в сучасну епоху розвиненої і доступної поліграфії, підробка банкнот стала досить простим і прибутковим бізнесом. Трохи про те, як не стати жертвою обману, прийнявши за реальні гривні звичайний розмальований папір.

Гривня: що підробляють шахраї

За статистикою, найбільшою "популярністю" у злочинців користуються купюри в 50, 100 і 200 гривень, а також найбільший номінал - 500, хоча зустрічаються навіть непогано виготовлені фальшиві "п'ятірки". Друкують їх, найчастіше, на хороших лазерних принтерах, з використанням якісного паперу і навіть імітуючи деякі елементи захисту.

Банкноти номіналом 50 і 100 зазвичай більш низької якості: прибуток від реалізації невелика, але їх набагато легше збути, адже завдяки інфляції такі платежі вже не вважаються серйозними і купюри особливо не оглядають. Найбільш ретельно підробляються "п'ятисотки" - від загального тону фарб, до профілю на просвіті та виконання захисної смуги. Першість за кількістю фальсифікатів тримають 200 гривневі асигнації, адже ними найбільш часто розплачуються, беруть і дають в борг, в тому числі, великі суми.

Оригінал і фальшивка - шукаємо 6 відмінностей

Для української гривні передбачено 17 ступенів захисту. Деякі елементи визначаються тільки на спеціальному обладнанні, яке є в фінансових і великих торгових закладах, але частина можна знайти, просто уважно розглядаючи купюру. Ось основні з них:

  • Основний колір друку. Для кожного номіналу він свій - біжовий для 500, ніжно-рожевий для 200 і т.д., і при цьому ніяких відтінків або розбіжностей.
  • Захисна смуга - втоплена в товщу паперу полімерна смужка, з зображеними на ній тризубом і номіналом купюри.
  • Водяні знаки, що повторюють портрет, надрукований на лицьовому боці: чітко видно при перегляді банкноти на світло. А якщо повернути її під кутом, з'явиться і приховане зображення числа - гідності грошового знака.
  • "Орловська друк" і мінливий колір. Маються на увазі контрастні, що не розмиті переходи квітів на деяких зображеннях, а також їх здатність змінювати колір при розгляданні купюри під тим або іншим кутом.
  • Поєднання знаків. На перший погляд безглузді закарлючки, розміщені на лицьовій і зворотній стороні, при перегляді на світло оригінальної банкноти складаються в чітку картинку - букву або число.
  • Рельєф. Частина елементів (різних для різних номіналів) виконується спеціальної об'ємної печаткою.

Як визначити підробку в "польових" умовах

Найпростіше - подивитися на купюру на світлі (відточений жест людей, що мають справу з великою кількістю готівки при відсутності спеціальних детекторів). Визначаються: водяні і суміщені знаки, захисна смуга. Слід бути особливо уважними з банкнотами великого номіналу, в яких можуть бути присутні перераховані елементи, але при цьому, виконані не особливо ретельно.

Інший з найбільш доступних критеріїв - рельєфність. Для швидкої перевірки досить провести пальцем по геометричній фігурі, розташованої зліва на лицьовій частині купюри і призначеної для слабозорих людей.

Самі підозрілі - або занадто нові, або старі, вицвілі (можливо, штучно зістарені) гроші. Спробуйте зігнути або скласти купюру - справжні нові гривні відрізняються характерним хрускотом, який ніколи не передасть звичайний папір. Якщо ж щось бентежить в кольорі - можна для порівняння покласти поруч ідентичну банкноту, в достовірності якої ви впевнені.

"Бачили очі, що до рук брали ..."

На жаль, якщо фальшиві купюри вже опинилися в вашому гаманці, а момент істини настав лише через деякий час, на повернення коштів за допомогою банків або органів правопорядку можна не розраховувати. Залишається або викинути підробку, або залишити на недобру, але корисну пам'ять.

Деякі діють за принципом: як мені, так і я, - і намагаються самі збути фальшиві гроші, наприклад, на ринку або в таксі, щоб не залишатися у програші. У цьому випадку просто неетичний вчинок може перерости в кримінал: адже по суті, людина стає збувальником, - а це карається покаранням у вигляді позбавлення волі на термін від 3 до 7 років (стаття 199 КК України).

Так що найрозумніше - здати підроблені купюри в поліцію, докладно описавши, коли і за яких обставин ви їх отримали. Крім свідомості виконаного громадянського обов'язку, це додасть впевненості, що злочинці будуть покарані і не "розведуть" інших (і вас, в тому числі) в подальшому.

Простий метод, що дозволяє уникати обману

Найнадійніший спосіб не попастися на вудку фальшивомонетників - намагатися уникати розрахунків готівкою і застосовувати електронні платежі. Особливо це стосується великих сум: наприклад, якщо ви плануєте взяти гроші в борг, використовуйте онлайн займ. Краще звернутися для цього в перевірену організацію, яка надає позики онлайн на карту через інтернет.

Онлайн портал Sovet.ua, крім зручності і швидкості, гарантує вас від неприємної несподіванки отримати на руки грошові знаки сумнівного походження саме в той момент, коли вони особливо вам потрібні.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

29 квітня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
16:53
У черкаському сквері створили великодню інсталяцію
16:32
Занесло причіп: у Черкасах на дамбі сталася ДТП
15:51
Черкаські комунальники готують пляжі до літнього сезону (ФОТО)
15:24
На Черкащині браконьєри під час нересту наловили риби на понад 30 тисяч
14:54
На Черкащині водій вантажівки зливав у ґрунт нечистоти
14:01
На Черкащині попрощались із полеглим захисником
13:21
Черкаський спортсмен став четвертим гімнастом в Україні, хто здобув двічі за рік "золото" на чемпіонаті Європи
12:57
На Чигиринщині відкрили меморіальні дошки полеглим воїнам
12:05
У Черкасах чоловік напав на пенсіонера та відібрав у нього телефон
11:50
Сьогодні річниця загибелі черкаського військового, іменем якого названа одна із вулиць
11:10
На Звенигородщині чоловік стріляв та поранив кота
10:58
У черкаському ЦНАПі представили оновлені виставки (ФОТО)
10:25
Хлопчиків більше: скільки малюків народилося у Черкасах за тиждень
09:51
У Черкасах виявили водія без права керування та з ознаками підробки номеру авто
09:22
Сплутала педалі: в Умані водійка Lexus в'їхала в паркан
28 квітня 2024
19:16
На автодорозі Черкаси-Сміла сталася ДТП
17:32
“Черкасиенергозбут” закликає споживачів передавати покази електролічильника своєчасно
15:02
Пів сотні троянд та сльози: піротехнік з Умані освідчився коханій
13:00
Сьогодні річниця ракетного обстрілу Умані, коли загинуло 24 людини
11:15
У Черкаси приїздив міністр МВС
09:51
Черкаський ТЦК тимчасово припинив прийом документів на відстрочку
27 квітня 2024
17:59
Черкащанин Довбик закріпив своє лідерство у гонці бомбардирів іспанського чемпіонату