Реклама
Реклама
05.07.24 09:02

Паркування автівок у Черкасах: як виходити із непростої ситуації


Паркування автівок у Черкасах: як виходити із непростої ситуації

 

Черкаси з “квадратним” плануванням більшої частини міста та широким бульваром у центрі (одним із найдовших у Європі) мали б бути зручними для учасників руху — пішоходів та автомобілістів. Але містянам усе більше дошкуляють проблеми з паркуванням автівок. Особливо їх відчувають жителі центру та спальних районів.

Засилля транспорту вражає

Часто в соцмережах можна побачити гнівні пости — “поставив машину так, що й пройти ніяк”. Спробуймо розібратися, чому ж автівки все частіше заважають одна одній та містянам — утруднюють проїзд, а іноді просто окуповують тротуари, дитячі майданчики, газони, пляжі та навіть входи до під’їздів багатоповерхівок.

Кількість автівок у Черкасах неймовірно зростає, навіть попри війну. Мій знайомий, який не був у нашому місті 15 років, дуже здивувався, побувавши тут. Тихе провінційне містечко за останній час перетворилося на автомобілізованого монстра. Ранком і ввечері, вдень і вночі кудись поспішають тисячі автомобілів. У Регіональному сервісному центрі МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях таку тенденцію підтвердили, порахувавши, скільки в обласному центрі реєструють транспорту — кількість таких операцій постійно зростає. Наприклад, за весь 2023 рік проведено 64 441 реєстрацію й перереєстрацію транспортних засобів (більше, ніж у 2022 році).

За підсумками цього року прогнозують відчутне зростання.

Зважаючи на Європейські прагнення України, можна спрогнозувати, що рано чи пізно кількість автівок на вулицях міст, у тім числі й у Черкасах, зростатиме. Та чи готова до цього інфраструктура?

“Ставте на вулиці”

Стратегія розвитку міста Черкаси до 2032 року, яка є у відкритому доступі, стверджує, що послугами громадського транспорту нині вже б мали користуватися 70% містян. Та з ряду причин перевагу вони віддають власному автотранспорту. Місто розвивається, до кількості квартир 110414 (станом на 2020 рік) щороку додаються тисячі нових. Наприклад, за даними статистики, торік у Черкасах в експлуатацію було здано 1725 квартир. Як показує практика, переважна більшість новоселів міркує над тим, де ж прилаштувати транспортний засіб.

Забудовники не завжди враховують реалії та не переймаються кількістю паркомісць поряд із будинками, які зводять. Менеджерка, що продає квартири в одній із висотних новобудов по вулиці Сержанта Жужоми (район Митниця), на запитання, чи передбачений біля будинку паркінг, зі здивуванням апелювала: “А навіщо паркінг, поряд є вулиця — паркуйтеся там, а в проєкті будинку — не передбачено”. Також запропонувала придбати разом з квартирою і гараж — на вторинному ринку, мовляв, пропозицій вистачає.

Інший забудовник, що звів комплекс житлових споруд неподалік Річкового порту, подбав про зручність для автовласників — у напівпідвальному приміщенні функціонує паркінг. Тут втілили концепцію: двір багатоповерхівки — для людей, а не для автівок. Але паркомісця продаються окремо від квартир, тож чимало новоселів, економлячи на вартості паркінгу, залишають своїх залізних коней уздовж вулиць чи на сусідніх стоянках.

Почім прихисток для автівки

Користуючись порадою менеджерки, моніторю вартість придбання гаража в Черкасах на одному з найбільших сервісів з продажу нерухомості. Найдорожчі пропозиції (звісно, в центрі міста) стартують від 26 900$ (по вул.Хрещатик за Черкаським обласним художнім музеєм). Загальна площа цього гаража — 41,4м2, цегляний, в гарному стані. Є також пропозиції гаража за 20 000$, боксів — за 17 900$ та 15 000$. Дешевші пропозиції — у віддалених районах міста. Наприклад, місце в гаражному кооперативі під легкове авто на вул.Героїв Холодного Яру (район “Азоту”) торгують за 1300$. Чи зручно автовласникам діставатися до віддалених автокооперативів — питання риторичне.

Одним із варіантів може бути оренда гаража чи паркомісця ближче до житла. Ціни на цю послугу теж різняться, залежно від умов, району міста та строку оренди.

Яким має бути паркінг?

Щоб досягти необхідного рівня комфорту паркінгів, безпеки й зручності території біля новобудови, передбачені державні норми. Вони регламентовані ДБН Б.2.2-12: 2019 "Планування і забудова території", їх опублікували фахівці агенції DIM.RIA.com.

Скільки паркувальних місць має бути в паркінгу? За нормами, на кожні 100 квартир з двома кімнатами та більше, нормовано таку кількість місць в паркінгу: 100 місць — для будинків у центрі міста; 80 місць — на території з середньою щільністю забудови; 50 місць — для периферійних районів. Для "однушок" норма становить 50 паркомісць на 100 квартир. Місткість гостьових стоянок має бути не менше 15 паркомісць на кожні 100 квартир житлового комплексу.

Паркінг має бути не далі, ніж за 700 метрів від квартири власника. А мінімальна відстань від будинку до гостьової автостоянки складає 150 м.

Як твердить Закон України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку", прибудинкова територія є спільною власністю співвласників будинку і вони мають право самостійно розпоряджатися територією біля своїх будинків, визначати, як використовувати прибудинкову територію: чи будувати дитячі майданчики, чи облаштовувати додаткові паркомісця — вирішувати власникам квартир.

Чи контролює влада ситуацію

Мала б контролювати. Адже відповідно до ч.2 ст.10 Закону №2807-IV до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить зокрема і “здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об’єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів...”, а також “визначення місць стоянок транспортних засобів та майданчиків для паркування на об’єктах благоустрою”.

На один із запитів щодо наявності спеціально відведених автостоянок та паркувальних майданчиків, що побудовані коштом місцевого бюджету, чиновники кілька років тому давали таку відповідь: “Місця для паркування передбачаються в складі виконання будівельних робіт з реконструкції та капітального ремонту об’єктів, а саме:

- реконструкція вулиці Героїв Дніпра на ділянках: від вул. Сержанта Жужоми до вул.Б.Хмельницького; від вул.Б.Хмельницького до вул.Сержанта Смірнова; від вул.Сержанта Смірнова до вул.Козацька;

- капітальний ремонт вул.Надпільна від вул.Степана Бандери до вул.М.Грушевського,

- реконструкція вул.Надпільна від вул.Чорновола до вул.Петра Дорошенка; капітальний ремонт вул.Сумгаїтської від вул.Одеська до просп.Перемоги;

- капітальний ремонт вул. Благовісна від вул.В’ячеслава Чорновола до вул.Сінна;

- реконструкція та капітальний ремонт бульвару Шевченка;

- реконструкція вул.Чехова від вул.Нижня Горова до вул.Гетьмана Сагайдачного.”

Кількість паркомісць, створених під час реконструкції вулиць, чиновники не вказали.

Переклад із канцелярської з невтішним резюме

Журналіст видання звернувся з запитом до міськради Черкас, щоб з’ясувати,  скільки в місті облаштовано паркомісць? Чи зафіксовані порушення забудовниками норм розміщення паркінгів? Чи є новобудови житлових комплексів, де не передбачено розміщення паркінгів (паркомісць)? Які санкції вживає Черкаська міськрада, виявивши такі порушення?

Посадовці намагалися відповідати на прості запитання, як могли. Спробуймо розібратися у наданій відповіді (№ Щ-4598-2/06 від 07.06.2024) за підписом заступника міського голови Віктора Беззубенка.

У відповіді на запит, зокрема, йдеться: "Відповідно до п.13 Постанови Кабінету Міністрів України "Про містобудівний кадастр" від 25.05.2011 № 559 в організаційній структурі системи містобудівного кадастру визначаються базові суб’єкти, які відповідають в межах своїх повноважень за постачання інформаційних ресурсів для системи містобудівного кадастру. Запитувана Вами інформація від базових суб’єктів інформаційних ресурсів до системи містобудівного кадастру не передана".

Спробуємо розшифрувати зрозумілою мовою: хтось не подав чиновникам потрібну інформацію.

Далі у відповіді пояснюють, як саме будівлі мають приймати в експлуатацію: “Відповідно до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 р. № 461 (далі — Порядок), на об’єкті будівництва повинні бути виконані згідно з державними будівельними нормами, стандартами і правилами всі роботи, передбачені проєктною документацією. За результатом виїзного огляду об’єкта будівництва на місцевості з фотофіксацією об’єкта під час прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта заповнюється чек-лист (додаток 91 відповідно до Порядку) в якому в тому числі в розділі ІІ вказано виконання чи не виконання щодо влаштування (наявності) паркувальних місць.

Потім йдеться про підстави відмови у видачі сертифіката готовності. Черговий абзац — нарешті коротка відповідь на одне з запитань: “Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради не зафіксовані порушення забудовниками щодо розміщення паркінгу.

Після цього чиновники посилаються на законодавчі акти, відповідно до яких діють. Зокрема й на постанову Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 року № 303 "Про припинення заходів державного нагляду (контролю) й державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану", якою припиняється проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду.

Віктор Андрійович резюмує: “...Враховуючи вказані обставини в управлінні державного архітектурно-будівельного контролю Черкаської міської ради відсутня можливість складання матеріалів перевірки для притягнення правопорушників до відповідальності”.

Тобто ніби й хотіли б лад навести, та закони під час війни не дають такої змоги.

А як у них?

У великих містах Європи безплатних зон для паркування дуже мало. Що ближче до центру, то менше й дорожче. Вартість від 1,5 євро до 8 євро на годину. У великих та маленьких містах можна зустріти таблички з часом. Це означає, що з певного часу або дня паркування безплатне. Наприклад, у Німеччині часто зустрічаються безплатні паркування із зазначенням «діє (тільки) у робочі дні». Тобто у вихідні можна спокійно ставити авто. Але у Німеччині неробочим днем ​​вважається лише неділя.

Також є муніципальні паркінги для тих, хто мешкає в мікрорайоні. Переселенці з України також можуть звернутися до районної адміністрації за місцем проживання, подати заяви та отримати дозвіл на паркування всередині свого мікрорайону. Ця можливість платна, але дешевша, ніж залишати машину на приватних паркінгах.

 Паркуймо автівки відповідально

Не лише чиновники можуть впливати на якість паркування в місті. Ось кілька порад, які мають допомогти навести лад з паркуванням:

Паркуйтеся відповідально: зрештою, відповідальна та свідома поведінка на дорозі допоможе уникнути більшості проблем.

Роман Назаренко

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

27 жовтня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
17:35
У Черкасах на історичній будівлі з’явилася скульптура легендарному коту (ФОТО)
15:30
У Черкасах прозвітувались, що тепло подали усім будинкам
13:19
В одному із черкаських судів сталося кадрове оновлення
11:35
Поліція затримала чоловіка, який чіплявся до неповнолітніх дівчат в центрі Черкас
09:29
У Черкаській області збили три "шахеди"
26 жовтня 2024
17:00
У Черкасах водійка влетіла у ветеринарну клініку
15:31
На війні загинув учитель черкаського ліцею
13:20
Відомий черкаський адвокат виконує бойові завдання на Курщині
11:20
На Черкащині вночі працювала ППО: знищили 11 «шахедів»
09:38
Поліція розшукує чоловіка, який чіплявся до малолітніх дівчат у центрі Черкас
25 жовтня 2024
20:06
Очільниця черкаської прокуратури звільняється
19:20
Іноземцю, який відбував покарання у виправній колонії на Черкащині, заборонили в'їзд в Україну на декілька років 
18:05
На Звенигородщині відкрили меморіал пам'яті загиблих захисників України
17:27
У центрі Черкас водій збив хлопчика на самокаті 
17:05
У Черкасах виявили крадія, у якого були наркотики
16:46
Що сталося із собакою, яку побили та викинули у смітник у Черкасах
16:16
На фронті загинув колишній депутат Черкаської облради
15:50
У Черкаській обласній прокуратурі пояснили, за що їхня очільниця отримала майже 800 тисяч пенсії
15:36
У Черкасах зробили перший крок, щоб на вулицях міста з'явилися нові тролейбуси
14:38
У центрі Черкас сталася аварія
13:57
Захисниками передали чергові вантажі підтримки від Черкащини
13:35
У Золотоноші жінка торгувала наркотиками