Реклама
Реклама
07.07.18 12:42

Дати копняка суржику. Як черкаські активісти борються за чистоту мови


Дати копняка суржику. Як черкаські активісти борються за чистоту мови

 

Показати українцям, наскільки «смачною» може бути рідна мова, довести, що наші історичні діячі можуть втерти носа марвелівським супергероям, а фольклористика – нічим не гірша світу Гаррі Поттера.

Про це інформує Громадське ТБ: Черкаси.

Заради такої ідеї об’єдналися волонтери та створили спеціальний додаток, а згодом і цілий проект під назвою «Р.І.Д.». Онлайн та поза мережею він дає можливість удосконалити свою українську, поглибити знання з нашої історії та етнографії.

Понад два роки тому проект почався із програми для мобільного. Завантаживши її, користувач щодня отримує колоритні українські слова, на противагу банальним.

«Нам періодично пишуть: «дайте більше слів». Деяким користувачам хочеться отримувати і 10, і 15 слів на день. А програма дає тільки три. У цьому якраз і фішка, що потрошку, маленькими кроками ми ідемо до великої мети. Щоб засвоїти нове слово, ви маєте прочитати його значення, зрозуміти його сенс та почати використовувати у повсякденні. До прикладу, піти на роботу і там його вжити. Комусь буде цікаво, хтось запитає, що воно значить. Наразі в нашій базі близько 1500 слів, і волонтери постійно додають нові», – розповідає засновник проекту «Р.І.Д.» Макс Тимчій.

Так користувач поповнює свій словниковий запас

«Р.І.Д.» – абревіатура трьох слів: рід, історія, духовність. Ідея проекту виношувалася протягом років. Спочатку шкільний вчитель історії захопив Макса своїм предметом, а потім і викладач в університеті «підсадив» на народознавство.

«Якось ми поїхали відпочивати в Буковель. Там мене запитують, звідки ж приїхали. Я відповідаю, що з Черкас. А вони мені: «та ні, ви не можете бути з Черкас, там розмовляють не так – набагато більше суржику». Я ще тоді подумав, що у нас і справді дуже багато суржику. Інший випадок стався з таксистом у Черкасах, коли ми переїжджали із офісу на офіс. Він тоді мені сказав: «дивлюсь, ти теж тільки нещодавно почав спілкуватися українською». І це зачепило, бо деякі друзі мене ставили у приклад. Це поступово формувало думку, що проблема суржику досить актуальна і з цим треба щось робити», – пригадує Макс Тимчій.

Поступово Р.І.Д. обріс командою, об’єднавши програмістів, лінгвістів та істориків. Сьогодні проектом опікуються близько 25 волонтерів з усієї України.

Команда проекту на «Обнова-фест» у Чернівцях

«За мною технічна частина і бачення того, як проект має розвиватися. А загалом всі ми робимо те, чим хочемо займатися. До прикладу, у нас є бухгалтер за професією, але вона займається організаційною складовою – домовляється про нашу участь у заходах. Нещодавно долучилася дівчинка, почувши про нас на фестивалі. Днями нам написав хлопець і запропонував зробити веб-складову проекту. Ми відкриті до нових членів команди. Якщо у вас є вільні руки, ми знайдемо, чим їх зайняти. Для таких випадків ми навіть створили спеціальну форму на сайті», – зазначає засновник проекту.

Як працює програма Р.І.Д.? Щодня користувачу на телефон приходить три нові слова. За те, що він вивчить ці слова, йому нараховують «пісок часу» – ігрову грошову одиницю. За неї можна купити інформацію.

Так можна обміняти пісок часу

«Зібрані піщинки можна обміняти у крамниці. Зараз там три розділи. Можна обрати історію України, постаті чи події. Історія України у науково-популярному стилі подається у Книзі роду. Оскільки її паралельно пишуть, то вже деякі читачі просять продовження. От нещодавно нам прийшов лист: «хочемо більше читати – дайте ще про Мілу (це одна із героїнь книги роду)», – розповідає Макс Тимчій.

За достовірність інформації, переконує Макс, хвилюватися не варто – усе ретельно перевіряють і вичитують.

«От знайшли волонтери якусь інформацію, вони її виписують, а далі передають рецензентам – це наші два історики-консультанти. Історики її вичитують, перевіряють джерела. Після цього текст ще перевіряють лінгвісти. Тільки після цього інформація потрапляє до користувачів», – пояснює автор проекту.

Сьогодні програму завантажили майже 50 тисяч користувачів. Користуються нею по всій Україні, у Польщі, Росії, Британії, США, Канаді.

Статистика завантажень програми

«Пам’ятаю колись араб писав, що вчить українську, і питав, чи можна простіші слова давати. Він так старався, видно було, що зацікавлений, і сто разів перепрошував за помилки у листі. Якби стільки зусиль докладали звичайні українці, то ми б розмовляти вишуканою українською. Насправді у нас є задумка зробити Р.І.Д. для іноземців. Є великий простір, де можна розгулятися. Але все впирається у те, що ми – волонтерський проект, тобто працюємо винятково на ентузіазмі», – пояснює Макс.

Окрім цифрової частини, проект має ще й публічні заходи – коли до Черкас приїжджають зі своїми лекціями культурологи, етнологи, соціологи.

«Ми постійно проводимо просвітницьку роботу – не раз у рік чи під вибори. На рівні країни ми є унікальними. Нещодавно Маша Муленко розповідала, чому обряди досі не зникли з нашого побуту. З веселих пригадую лекцію «Чим займаються українці на балконах». Рік тому лекція Ірини Ігнатенко про табуйовані теми в українській культурі викликала аншлаг серед черкащан. У нас в Україні є чимало цікавих спікерів і приїхати з Києва для них не проблема. Класно, коли вони рекомендують нас колегам і запитують, чи можуть приїхати ще», – додає Макс Тимчій.

Лекція Алли Петренко-Лисак «Телефон, смартфон і місто»

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

15 травня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
22:12
На Черкащині оприлюднили погодинний графік відключення світла на 16 травня
20:19
На Черкащині частково застосували аварійні відключення електроенергії 
19:15
В Умані іноземцю вдруге заборонили в'їзд в Україну
18:15
Черкаських водіїв попереджають про проведення ремонтних робіт на ділянці дороги в центрі міста 
17:10
Неповнолітнього, якого розшукували на Черкащині, знайшли 
16:48
На Черкащині поліція шукає підлітка, який пішов на навчання та не повернувся додому
16:17
У Черкасах чоловік накинувся з кулаками на суддю під час проголошення рішення 
15:47
На Черкащині медичні заклади отримають корейські карети швидкої допомоги 
14:49
У Каневі містян попереджають про можливі перебої із водопостачанням
14:28
Для черкаських захисників передали автівки та системи Starlink
13:59
На Черкащині скасували графік обмеження потужності електропостачання
13:12
Жителя Сміли затримали "на гарячому" під час збуту гранати 
12:30
У Черкасах хочуть продати частину приміщень "Дружби народів"
12:00
У центрі Черкас автівка збила жінку (ФОТО)
11:50
У одній із черкаських шкіл відкрили меморіальні дошки захисникам
11:31
Пішов із життя генеральний директор “Черкасиавтотранс”
10:20
У центрі Черкас більше десятка будинків два тижні будуть без гарячої води
09:55
На Уманщині невдовзі може бути чутно звуки вибухів
09:14
На Черкащині відновили електропостачання
07:40
Зранку на Черкащині застосовані аварійні відключення електроенергії
14 травня 2024
22:27
На Черкащині частково застосували аварійні відключення електроенергії 
20:03
У Черкасах будуть ремонтувати мережі теплопостачання гарячого водопостачання за деякими адресами