Шанс на розвиток: чого досягли села на Черкащині внаслідок децентралізації? (інфографіка, комікс)

Шанс на розвиток: чого досягли села на Черкащині внаслідок децентралізації? (інфографіка, комікс)

12.02.18 10:37
Cергій Стасько
журналіст

 

“Будь-яка зміна прокладає шлях для інших успішних змін”

Ніколо Макіавеллі

 

31 серпня 2015 року.  У цей день депутати Верховної Ради ухваленим законопроектом фактично дали старт децентралізації України.  Місцеві органи влади отримали значний обсяг повноважень. У власність територіальних громад було передано землі, рухоме і нерухоме майно, комунальні об’єкти, природні ресурси.  Подібних змін із часів здобуття Україною незалежності не було ще ніколи…

З тих пір минуло майже два роки.  Процес децентралізації,  навіть у часи війни, і з кожним днем набирає обертів. І це попри шалений спротив та міфи, що із самого початку супроводжують цей рух. Прикметно, що одними  із перших сміливців, які не побоялися зробити крок вперед, були ОТГ одного із найбільш віддалених районів Черкащини – Катеринопільського. 

Журналіст Zmi.ck.ua побував у Єрківській і Мокрокалигірській ОТГ та поцікавився результатами їхньої діяльності після об’єднання. Життя в них точно розділилося на два етапи: “до” та “після”.

Головною перевагою, яку отримали більшість ОТГ, є фінансові ресурси.  Раніше за першої-ліпшої нагоди сільські голови були змушені їхати на “поклон” до голови РДА та просити виділити гроші на ремонти потрібних об’єктів.  І далеко не факт, що ці “молитви” у підсумку все ж чули керівники РДА.

Однак тепер ситуація кардинальна змінилася, адже громаді більше не потрібно віддавати свої ресурси у напрямку районного бюджету. Всі зароблені кошти залишаються на місці і жителі самостійно визначають, куди їх потрібно витрачати.

Основним джерелом наповнення бюджету Єрківської громади є податки, які сплачують підприємства, що розташовані на її території.  Тому Єрківську ОТГ можна сміливо називати самодостатньою та підприємницькою. Її власні надходження складають 17 млн 700 тисяч грн.

Не менш важливим аспектом є державна підтримка, яка виконується в повному обсязі. Так, в громади є освітня субвенція (5 млн 200 тисяч грн) медична субвенція (3 млн 600 тисяч) та із фонду регіонального розвитку на оснащення інфраструктури було отримано у 2016 році 866 тисяч грн.

 ПДФО – основний наповнювач бюджету Єрківської ОТГ.

Зручно. Просто. Швидко. Це все про Центр адміністративних послуг, який розташований в приміщенні в адміністрації ОТГ. Буквально дві хвилини і людина вже може звернутися до спеціалістів ЦНАПу для оформлення потрібної довідки. Подібний підхід значно полегшив життя мешканців Єрківської об’єднаної територіальної громади, адже тепер їм непотрібно їздити за десятки кілометрів до районного центру, чекати у величезних чергах, щоб отримати документи.

Цікаво, що матеріальним забезпеченням ЦНАПу займається не сама громада, а спеціалісти у рамках Програми "U-LEAD з Європою" .

Голова Єрківської ОТГ Леонід Польовий пригадує, що два роки тому люди відразу підтримали ідею створення об’єднаної територіальної громади саме через те, що їм набридло чекати допомогу від РДА.

За його словами,  відстоювати власні інтереси селянам стало простіше: наразі є прямі бюджетні відносини  із державою, без “посередників”.

 “Головними ворогами децентралізації є районні адміністрації. Оскільки в ОТГ вони бачать реальну та дієву альтернативу РДА. І таку ситуацію можна спостерігати по всій Україні, коли об’єднаним громадам починають вставляти палки в колеса”.

В Єрківській ОТГ можна місцями побачити елементи шведського соціалізму.  Жителі громади під час зібрання вирішили, що за бюджетні кошти потрібно певні послуги для населення зробити безкоштовними. І головне, що в них для цього є необхідний фінансовий ресурс.

Так, безкоштовно батьки учнів 1-11 класів єдиної ЗОШ Єрківської громади забули про проблеми із харчуванням дітей, адже це можна зробити на території навчального закладу і безкоштовно.  Більше того, першачків годують навіть двічі на день.

Схожа ситуація й у трьох садочках громади, де батьки не платять за харчування їхніх дітей, не здають “побори” на миючі та інші необхідні засоби, канцтовари.

Не платять нічого місцеві й за можливість опановувати музичні інструменти в музичній школі.

Аналогічну історію можна спостерігати і в амбулаторії загальної практики сімейної медицини, коли людина приходить на прийом до лікаря, однак не платить за ліки та шприци, які необхідні. Людей похилого віку та дітей також обслуговують безкоштовно.

Зробити комфортними умови для навчання дітей - таку мету для керівництва ОТГ поставили її жителі.  В єдиній Єрківській загальноосвітній школі вдалося замінити вікна у класних кімнатах, капітально відремонтувати дах приміщення центральний вхід та актову залу.  Не забули і про комп’ютеризацію навчальних класів (придбали 8 комп’ютерів).

Не менш масштабними виявилися зроблені об’єкти і у дошкільних навчальних закладах. Завдяки допомозі ДФРР були замінені вікна у садочку “Колосок”. 

Окрім того, капітально відремонтували приміщення харчоблоку, туалети груп, підлоги, опалення, придбали меблі, холодильники.

У садочку “Сонечко” із масштабних проектів вдалося реалізувати закупівлю холодильника та відремонтувати котельню.

 А от у дошкільному навчальному закладі “Світлячок” придбали не лише холодильник, але й електроплиту.  Вдалося також відремонтувати котельню садочку.

Жодного садочку, школи чи медичного закладу в ОТГ, що на Черкащині, до цього часу не закрили. Це міф, який свідомо розповсюджують опоненти децентралізації.

Молоді працівники, сімейний лікар та прийоми по талонах. Такі щоденні реалії у медичному закладі, куди звертаються по допомогу місцеві жителі.

Так само жителі мають змогу безкоштовно полікувати зуби, адже цьогоріч було придбано сучасну стоматологічну установку.

А щоб взимку у медичному закладі було тепло, вже придбано нову модульну котельню. Цей крок дасть змогу також забезпечити теплом і музичну школу, яка розташована поруч із амбулаторієм.

Темні вулиці та розбиті дороги. Свого часу типові проблеми українського села були актуальні і для жителів нинішньої  ОТГ. Тому в громаді вирішили на 100 % використати нові фінансові можливості на покращення вуличної інфраструктури.

З часу утворення  ОТГ було проведено вуличне освітлення протяжністю 4 км (вулиці Шевченка, Чорновола, Ватутіна, Коцюбинського, Горького) та придбано енергозберігаючі лампи.

Активно взялися капітально ремонтувати жахливі дороги. Так зробили нове асфальтне покриття у селищі Залізнячка, а вже у цьому році на таку ж приблизно суму зроблять дорогу і у Радчисі.

У Єрках також було відремонтовано дороги на вулицях Ватутіна, Чехова, Свердлова, Вокзальна, Небесної сотні, Звенигородська, Коцюбинського, Лісна, Чапаєва, Щедріна, Польова, Пархоменка, Вовчка, Щорса і провулках Лесі Українки та Пархоменка.

Є в громади і власна пожежна охорона, яка знаходиться  виключно у її підпорядкуванні.  Подібного в жодній ОТГ Черкащини немає.

Цікаво, що приміщення рятувальників нині знаходиться на балансі РДА. Його територіальна громада орендує за символічну плату. Однак це й створює додаткові незручності, адже у керівництва ОТГ є бажання капітально відремонтувати будівлю. Але бюрократичні перепони поки не дозволяють це зробити.   Тому не виключають, що доведеться викуповувати приміщення.

Водночас нові фінансові можливості вже дозволили відремонтувати пожежний автомобіль, закупити нове обладнання та спецзасоби для рятувальників.

Єрківські рятувальники виїжджають на виклики й в інші села Катеринопільського району. Прикметно, що роблять це безкоштовно.

Активно розвивають в ОТГ і не менш важливий напрямок – спортивний. Так вже розпочато реконструкцію селищного стадіону, який планують суттєво переробити під місцеву футбольну команду.

А тим часом вже було створено і дитячо-юнацьку спортивну школу.  Там  фахові тренери вже навчають дітлахів футболу та волейболу. У планах також знайти фахівця з вільної боротьби.

Саме для активного розвитку молоді та популяризації спорту на території загальноосвітньої школи у 2017 році вже заплановано будівництво стадіону розміру 22x42 із синтетичним покриттям та ангаром.  Це дасть можливість дітям продовжувати відвідувати спортивні секції також і взимку.

Ситуація із розвитком культурного сектору є показовою. Свого часу в РДА хотіли закрити музичну школу, яка була філіалом районного відділу культури. У приміщенні вже давно не було опалення, дах протік, тому воно було непридатне для проведення занять. У підсумку музична школа рішенням депутатів перейшла на баланс громади.

З того часу розпочалися активні роботи з відновлення роботи закладу: придбано нові інструменти, повністю перекритий дах, встановлено нову котельню. Також були відновлені заняття та запрошені тренери, заробітну плату яких оплачують із місцевого бюджету.

Перед об’єднанням територіальних громад роблять економічні прорахунки, наскільки потенційна ОТГ зможе бути фінансово спроможною.  Також обов’язково проводить перевірку в Мінрегіоні для того, щоб громади були спроможні та могли забезпечувати базові потреби жителів на своїй території. І лише після позитивних висновків на найвищому державному рівні можливо проводити об’єднання.

 

Спрощена процедура отримання документів та забезпечення високого рівня адміністративного сервісу.  Як і в сусідній ОТГ, жителі Мокрокалигірської громади мають змогу користуватися послугами сучасного ЦНАПУ.

Його вдалося реалізувати за допомогою співпраці у рамках міжнародної Програми для ефективної реалізації децентралізації "U-LEAD з Європою".

Завдяки грантовій допомозі вдалося закупити сучасні меблі, комп’ютери, декілька кондиціонерів та навіть дитячий куточок, де зможуть гратися маленькі мешканці громади. А персонал вже пройшов декілька етапів навчання. 

Нові фінансові ресурси допомагають громаді оновлювати і освітні заклади. Зокрема, в Мокрокалигірській школі вирішили повністю відмовитися від газу.

Тому за кошти місцевого бюджету оновили котельню, щоб можна було повністю опалювати приміщення школи за допомогою твердої сировини.

Не обійшлося і без технічного оновлення класів.  У рамках угоди між Україною та Китаєм ОТГ отримала 16 одиниць комп’ютерної техніки, які було розподілено у Мокрокалигірську та Ярошівську ЗОШ І-ІІІ ступенів. Ще 4 комп’ютери було придбано за кошти місцевого бюджету.

Директор Мокрокалигірської школи Валентина Кравченко працює на своїй посаді останні 14 років. За її словами, такої допомоги  навчальний заклад від влади не отримував вже давно.

Також не залишили поза увагою і дитячі садочки об’єднаної територіальної громади. Минулоріч вдалося зробити ремонти і всіх чотирьох дитячих садочках громади та замінити частину старих вікон на металопластикові.

Староста Ярошівки Олег Біляк пригадує, що найбільше побоювань було свого часу в громади села, що об’єднання вплине на школу – доведеться оптимізовувати.

Поступово приводять до ладу і будинки культури.  У селах Суха Калигірка та Ярошівці у “клубах” вже вдалося зробити внутрішні капітальні ремонти, замінити дах, який роками протікав. Вже до кінця 2017 році оновлення також дочекається і будинок культури у Єлизаветці.

Однак, своїм основним досягненням місцеві вважають відновлення парку архітектури, де вдалося відремонтувати літню сцену та павільйон із накриттям. Раніше там часто проводили різні культурні заходи. Але з роками інфраструктура занепала і влаштовувати розваги для жителів під відкритим небом не було де. 

Староста села Єлизаветка Світлана Михайлець до об’єднання працювала сільським головою. За її словами, село тривалий час перебувало у катастрофічному стані.

Основним досягненням у сфері медицини за минулий рік є створення на базі приміщення амбулаторії Мокрої Калигірки  сучасного реабілітаційного центру для учасників АТО та осіб з обмеженими фізичними можливостями. 

Окрім капітального ремонту приміщення, також було закуплено нові тренажери, ліжка та інше необхідне обладнання для відновлення після поранень та операцій.

Також вдалося зробити реконструкцію приміщення під теплогенераторну із встановленням двох твердопаливних котлів для теплопостачання амбулаторії загальної практики сімейної медицини та ДНЗ “Ромашка” в селі Мокра Калигірка.

З часу ухвалення рішення про об’єднання, в громаді була наявна проблема – кадровий голод із сімейними лікарями.   Тому в ОТГ вирішили cтворити  комфортні умови для спеціалістів, щоб вони хотіли сюди приїжджати та працювати.  Так для сімейного лікаря за кошти місцевого бюджету купляють будинок та перші три роки навіть оплачують комунальні послуги. Як тільки фахівець відпрацює на користь громади десять років – це помешкання автоматично стане його приватною власністю. Зарплату теж встановили на високому рівні – близько 10 тисяч гривень. Такий підхід вже дає перші результати – переїхав працювати спеціаліст із районної лікарні.

Вирішили допомагати і місцевій молоді, яка хоче працювати  у медичній сфері.  Громада оплачує дітям навчання у медичних освітніх закладах, але за умови, що вони після їх закінчення приїдуть додому та будуть працювати саме в ОТГ.

В цьому році у Мокрій Калигірці запрацювала програма, яку можна назвати місцевим ноу-хау – “Безпечне село”. Її головною перевагою є те, що у місцях масового скупчення людей та на центральній трасі було встановлено відеоспостереження.  Тому в разі необхідності громада цілком може відзняти власне реаліті-шоу:  функціонує 11 камер, є змога відслідкувати рух машин (в якому напрямку вони їхали) та що роблять мешканці, особливо у нічний час.

Отримане відео у разі чого із серверу через інтернет надсилають до районного відділу поліції.

До 2020 року планують зробити у рамках програми відеоспостереження у кожному населеному пункті ОТГ.

За своїми промисловими можливостями Мокрокалигірська ОТГ значно поступається сусідній – Єрківській, в якій розташовано чимало підприємств. Тому основним джерелом наповнення місцевого бюджету є податок на доходи фізичних осіб.  Ця громада є господарською, де у людей є змога у якості підприємців використовувати земельні паї. Тому роботи, особливо в літній період, у мокрокалигірців завжди вистачає. Завдяки трудівничим людям місцевий бюджет отримав надходження у розмірі 11 млн 505 тисяч грн.

Також на рахунок Мокрокалигірської об’єднаної територіальної громади надійшло трохи більше 10 млн офіційних трансфертів.  До створення ОТГ сукупний бюджет шести населених пунктів становив 5 млн 350 тисяч грн. Таким чином,  після об’єднання бюджет громади зріс в чотири рази!

Центральна садиба не забирає всі кошти громади собі – лише 15 %. Вся решта грошей ділиться пропорційно за кількістю населення у населених пунктах. Як правило, адмінцентр є донором для менших громад, що приєдналися. Це покликано інфраструктурними показниками, оскільки центральна садиба від самого початку є багатшою.

Значні кошти були витрачені у громади і на проведення капітальних ремонтів вуличного освітлення та доріг.  Однак ці проблеми роками не вдавалося вирішувати, тому коли з’явилася можливість мокрокалигірці точно знали, куди слід витратити наявні ресурси.

Капітальний ремонт вуличного освітлення у селі Єлизаветка обійшлося у майже 390 тисяч гривень

Капітальний ремонт вулиці Горького (в межах існуючої дороги) в селі Мокра Калигірка

Капітальний ремонт дорожнього покриття вулиці Подільська в селі Ярошівка

В одній із ОТГ Черкащини придбали обладнання для виготовлення ID-карток для громадян.  Тим самим Білозірська об’єднана територіальна громада, що виграла фінансування на конкурсі від Державного фонду регіонального розвитку, стала другим місцем в Україні, де подібну ініціатива втілили у життя. Також ID-картки роблять в Ужгороді.

А в Єрківській ОТГ навіть розробили та виготовили власну монету

Варто зазначити, що у поточному році на розвиток громад та розвиток місцевої інфраструктури з держбюджету було спрямовано 16,5 млрд грн.

Також введено новий вид субвенції місцевим бюджетам, спрямованої на розвиток системи охорони здоров’я в сільській місцевості, обсяг якої складає 4 млрд гривень.

Таким чином, яскраво проілюструвати реалії впровадження децентралізації в Україні можна за допомогою такого коміксу:

 

 У матеріалі також використані фото із офіційних сайтів Єрківської та Мокрокалигірської ОТГ



Ми в соціальних мережах