08.05.20 14:36

Бунтівні мери: випадки непокори місцевої влади в історії сучасної України



Бунтівні мери: випадки непокори місцевої влади в історії сучасної України

 

Мера Черкас Анатолія Бондаренка, який відмовився скасувати рішення міського виконкому щодо пом’ягшення карантину для підприємців всупереч рішенню уряду, підтримали мери Івано-Франківська Руслан Марцінків, Львова Андрій Садовий та Конотопа Артем Семеніхін. Власне, у Черкасах дозволили працювати малому та середньому бізнесу, що у будь-якому разі відбулося б за тиждень згідно з рішенням Кабміну.

Але в умовах, коли наближаються місцеві вибори, акт непокори з боку мерів можна розцінити, як влучний піар-хід. Навряд чи дійде до відвертих сутичок жителів Черкас із правоохоронцями. «Слово і діло» вирішило нагадати найбільш суттєві випадки непокори місцевої влади та регіонів чинній владі за часів незалежної України.

Послаблення карантину в Черкасах

У відповідь на рішення виконкому Черкаської міської ради про послаблення карантину в місті поліція порушила кримінальне провадження.

Мер Черкас Анатолій Бондаренко у своєму відеозверненні погодився, що рішення міськради про пом'якшення обмежень суперечить постанові Кабміну щодо карантинних заходів, але міська влада все одно відмовляється його скасувати.

Бондаренко зазначив, що місто за потреби буде чинити опір, а такі розмови вже мають ознаки публічних закликів до повалення конституційного ладу в країні. Про це «Слово і діло» сказав адвокат «Столичної колегії адвокатів» Геннадій Дубов.

 

Вперше в Україні причиною конфлікту між місцевою владою та Києвом стало не мовне питання чи сепаратиські настрої, а карантин через COVID-19.

Зображення максимального розміру (відкриється в новому вікні)

 

На вулицях Черкас 3 травня з'явилася Нацгвардія та військова техніка. У поліції повідомили, що з метою забезпечення виконання вимог чинного законодавства на території міста поліцейські у складі мобільних груп проводитимуть превентивну роботу серед представників малого та середнього бізнесу, а в разі ігнорування заборони та невиконання законних вимог — притягуватимуть порушників до адміністративної відповідальності.

Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків заступився за черкаського колегу на своїй сторінці у Facebook: «Таке враження, що хочуть знищити місцеве самоврядування».

Також Марцінків обурився тим, що проти мерів порушують карні справи. Стосовно самого мера Івано-Франківська, наразі розслідуються дві справи щодо роботи ринків у місті під час карантину.

Міський голова Львова Андрій Садовий також у соцмережах закликав «припинити будь-які переслідування мера Черкас», бо в такий спосіб він висловлював думку громади. Мер Львова зауважив, що уряд має делегувати містам більше самостійності в ухваленні рішень щодо карантинних обмежень. Таку пропозицію він подав до Кабміну минулого тижня.

Штепа та референдум

У травні 2014 року міський голова Слов’янська Неллі Штепа під час урочистостей 9 травня з приводу Дня перемоги закликала жителів «нікого не впускати в місто» і прийти 11 травня на «референдум про самовизначення «ДНР».

«Сьогодні – День Перемоги, і ми в будь-якому разі переможемо. Ми не повинні сьогодні не пустити в місто нікого. Ми з понеділка вичистимо місто, буде чисто, посадимо знову троянди, дерева», – заявила Штепа.

11 липня 2014 року Штепа була затримана за підозрою в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, які спричинили загибель людей і створення терористичної групи.

Під час перебування в СІЗО вона звернулася до Европейського суду з прав людини. Згодом Штепу випусти під домашній арешт. Адвокат ексмера розповів, що його підзахисна перебуває в Слов'янську і чекає на черговий виклик до суду в Харкові.

У січні 2020 року за рішенням Європейського суду з прав людини Штепа відсудила в держави Україна 3 тис. 600 євро компенсації за порушення права на свободу.

З’їзд регіоналів у Харкові 2014 року

На противагу Євромайдану в Києві 22 лютого 2014 року в Палаці спорту Харкова відбувся з'їзд депутатів обласних рад від «Партії регіонів». Його мав очолити Віктор Янукович, який вже приїхав до Харкова, але останньої миті покинув місто.

До Харкова приїхали, а також були звезені близько 3 тисяч прихильників Януковича. Делегати, у тому числі регіонали, на ту мить мали більшість у всіх обласних радах сходу та півдня України.

Харківський міський голова Геннадій Кернес заявив, що стоятиме до кінця, щоб не допустити сепаратистського розколу в країні. Раніше СБУ порушила кримінальну справу проти нього і глави Харківської ОДА Михайла Добкіна за сепаратизм.

Добкін, у свою чергу, зазначив, що «ми не збираємося розколювати країну, ми хочемо її зберегти» і закликав не допустити свавілля в країні. Після виступів з трибуни Кернес і Добкін виїхали з України.

На з’їзді ухвалили резолюцію, за якою всю владу на місцях мали перебрати на себе органи місцевого самоврядування, а повноваження, делеговані центральної влади, мали бути відізвані. Реальних наслідків з'їзд не мав.

З’їзд у Сєвєродонецьку в 2004 році

28 листопада 2004 року, коли в Києві відбувалась Помаранчева революція, у Сєвєродонецьку Луганської області відбувся Всеукраїнський з'їзд народних депутатів та депутатів місцевих рад. Його учасниками стали понад 3,5 тис. делегатів із 17 регіонів України.

Нагадаємо, після оголошення попередніх результатів другого туру президентських виборів 2004 року, за якими переміг прем’єр-міністр Янукович, на Майдані в Києві зібралася опозиція та противники його політики.

У відповідь на акцію протесту опозиції Луганська обласна рада 26 листопада заявила про непокору центральним органам влади, припинила відрахування до державного бюджету, створила власний виконавчий комітет та звернулася за підтримкою до президента Росії Володимира Путіна. 27 листопада таке ж рішення ухвалила Харківська облрада.

Крім Януковича, на з’їзді були присутні голова Донецької облради Борис Колесніков, голова Луганської облради Віктор Тихонов, голова Харківської облдержадміністрації Євген Кушнарьов.

Делегати заявили, що представляють інтереси 35 млн населення України. Окрім українських делегатів, у роботі з'їзду брали участь мер Москви Юрій Лужков та радник посольства Росії.

На з’їзді вирішили створити Міжрегіональну раду органів місцевого самоврядування українських регіонів, який мали розмістити у Харкові.

Також запланували 12 грудня 2004 року провести референдум у Луганській та Донецькій областях щодо надання цим регіонам статусу автономних республік у складі федеральної України.

З'їзд у Сєвєродонецьку засудив президент Леонід Кучма та Верховна рада.

СБУ порушила кримінальну справу щодо посягання на територіальну цілісність і недоторканність України. Генпрокуратура України порушила кримінальне провадження за фактом спроби захоплення державної влади.

Відзначимо, що трансляцію з`їзду забезпечувала РФ. Російські телеканали відрядили у Сєвєродонецьк своїх кореспондентів, які виходили в прямі ефіри першою новиною для російських каналів.

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

19 квітня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
20:01
Якою буде погода на вихідних у Черкаській області
19:02
В Умані чоловік намагався контрабандою вивезти культурні цінності
18:02
У Черкасах чоловік напідпитку повідомив про "фейкове" пограбування
17:01
Проект реконструкції набережної представлять на огляд у черкаському ЦНАПі
16:33
У Городищі прощатимуться із полеглим військовим
16:22
В Умані шахрай ошукав більше двадцяти людей в інтернеті на майже 200 тисяч
15:37
На Черкащині до ПЦУ приєдналася ще одна парафія
14:45
Небайдужий черкасець виявив незаконного мігранта
14:19
У Черкасах виявили групу молоді, яка мала близько 20 пакетиків з наркотиками
13:45
На Золотоніщині чоловік заборгував понад 100 тисяч гривень аліментів
13:03
Куди у Черкасах звертаться ветеранам та їх сім'ям за допомогою
12:58
Черкаські спецпризначенці отримали симулятори FPV-дронів
12:29
У Тальному на палаці Шувалова встановили охоронну дошку
11:52
Назавжди 22: у Черкасах прощатимуться із загиблим захисником
11:37
Черкасець зберігав вдома понад півкілограма наркотиків
10:48
У частину черкаських медзакладів повернули подачу теплопостачання
10:26
На Звенигородщині горів автомобіль
09:43
Смілянам декілька днів не можна використовувати питну воду
09:28
У Черкасах десятки будинків залишились без світла
18 квітня 2024
20:36
У Тальному планують відкрити пам'ятну дошку полеглому воїну
19:15
На Черкащині опади перевищили до 70% місячної норми
18:01
У черкаському дендросквері зацвіла сакура (ФОТО)