17.11.18 12:33

Не підписав декларацію вчасно – виймай гроші з власної кишені: у Черкасах набирає обертів медична реформа



Не підписав декларацію вчасно – виймай гроші з власної кишені: у Черкасах набирає обертів медична реформа

 

В останні дні минулого року, Президент України Петро Порошенко підписав наказ медичну реформу. Із початку 2018 року, для первинної ланки медичних працівників, запрацював принцип – «гроші ходять за пацієнтом». Після цього кожен українець має знайти собі сімейного лікаря або терапевта чи педіатра для своєї дитини та підписати з ним угоду.

Про ситуацію із втіленням цієї реформи у Черкасах, та що очікує тих, хто не підпише декларацію із лікарем вчасно, дізнавалися у Zmi.ck.ua.

Після того, як вступила в дію медична реформа, для українців зникла потреба відвідувати сімейного лікаря за місцем реєстрації. Тепер людина може звернутися до того лікаря, до якого їй зручно, а в разі переїзду чи з будь-яких інших причин, можна підписати угоду із іншим лікарем, попередня – анулюється автоматично. Що ж до оплати медичному закладу, то вона здійснюється пропорційно терміну дії активної декларації.

Медичні послуги для пацієнтів будуть безкоштовними, а угоди із лікарями потрібні для визначення заробітної платні.  Тепер держава буде платити лікарям за кожного пацієнта в рік – 370 гривень. З наступного року планують цю суму збільшити на 80 гривень.  Вторинна та третинна ланка до 2020 року працюють в старому режимі, для них розрахунки ще тривають.

Обрала за досідом та затребуваністю

Черкащанка Анжеліка Найдун про нову медичну реформу дізналася з новин. Через деякий час, коли знайомі почали укладати угоди із лікарями, вирішила також обрати педіатра для свого п’ятирічного сина.

«Із яким лікарем підписати декларацію, я не знала. Обирала педіатра у дитячій поліклініці зі всіх кандидатур по досвіду роботи. Також зі всіх лікарів, які працювали там, до цього фахівця була найбільша черга, тому до нього й пішла», - пояснює свою мотивацію молода мама.

Понад 100 тисяч черкасців – уже з сімейними лікарями

Як розповідає директор департаменту охорони здоров’я та медичних послуг  Черкаської міської ради Олег Стадник, укладання декларацій із сімейними лікарями ще триває.

«Станом на перше серпня, вже було укладено 104 783 декларації у місті Черкаси, - каже він. – Загалом будь-який черкасець може обрати собі лікаря та укласти із ним декларацію в усіх п’яти Центрах сімейної медицини та у трьох педіатричних амбулаторіях  нашого міста».

Як пояснює Олег Стадник, усі лікарі наразі в тренді. В Черкасах немає такого сімейного лікаря чи педіатра, до якого не прийшов жоден пацієнт.

«Більше того, два сімейних лікарі нашого міста та чотири педіатри вже набрали повний комплект пацієнтів, а це понад тисяча вісімсот осіб», - ділиться директор департаменту.

Нагадаємо, що законом не встановлена мінімальна кількість декларацій, які повинен мати лікар для роботи в закладі первинної медико-санітарної допомоги.

Оптимальний обсяг практики ПМД складає:

  • 1800 осіб на одного лікаря загальної практики – сімейного лікаря;

  • 2000 на одного лікаря-терапевта;

  • 900 осіб на одного лікаря-педіатра.

Експерт пояснює, зріз портрету пацієнта зробити важко, адже офіційно така статистика не ведеться, а вся інформація по деклараціях відправляється до Національної служби здоров’я. Уже там по вікових коефіцієнтах рахують гроші, а в угоді ж зазначається тільки загальна сума. Також Олег Стадник каже, кількість черкасців, які не уклали ще угоди із лікарями вирахувати важко.

«Якщо відняти кількість підписаних декларацій від кількості офіційного населення, то отримаєте певну цифру , але вона буде не достовірною, адже підписувати декларації із черкаськими лікарями можуть не лише мешканці нашого міста. Так само черкасці можуть підписувати декларації із центрами, які знаходяться по всіх Україні», - пояснює він.

Декларація за 5 хвилин

З моменту, коли розпочалася кампанія по підписанню угод із лікарями, черкащанка Ірина Шевченко без зайвих роздумів визначилася із фахівцем не лише для себе, але і для всієї своєї родини. Жінка каже, процедура була зовсім не складною і зайняла всього лише п’ять хвилин часу.

«Я обрала собі хорошого кваліфікованого лікаря, до якого неодноразово зверталася за консультацією і раніше, - ділиться вона. – Я підписала угоду із нею, так само порадила її своїм батькам та сестрі, які також уклали з цією лікаркою декларацію».

А ось Катерина Зелінська відразу угоду з лікарем підписати не змогла. Жінка має двох дітей і вирішила підписати угоду із дитячим педіатром, якого відвідує уже понад одинадцять років. 

«Коли я прийшла до поліклініки, мені повідомили, що не мають принтерів, для того, щоб роздрукувати угоду. Через два тижні, коли необхідне обладнання з’явилося, мені зателефонували і запросили підписати декларацію, - пояснює вона. – Для дітей обрати лікаря було просто, адже співпрацюємо з ним вже багато років, а от для мене з чоловіком, обрати проблематично. Вже тривалий час думаємо над кандидатурою, та найближчим часом збираємося все ж таки застрахувати і себе та укласти угоди».

Нагадаємо, що для того, щоб укласти декларацію з сімейним лікарем необхідні такі документи:

Для дієздатної особи з 14 років — мобільний телефон, індивідуальний податковий номер (ідентифікаційний код) та один з нижчеперерахованих документів:

  • паспорт громадянина України

  • тимчасове посвідчення громадянина України

  • посвідка на постійне проживання в Україні

  • посвідчення біженця

  • посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту

Для дитини до 14 років — мобільний телефон та документи:

  • свідоцтво про народження

  • ІПН одного з батьків та документ про особу з переліку вище

Для недієздатної особи — мобільний телефон та документи:

  • ІПН недієздатної особи та документ про особу з переліку вище

  • ІПН законного представника та документ про особу з переліку вище

  • посвідчення законного представника

Для осіб, які ще не визначилися із лікарем, Олег Стадник наголошує, що потрібно поспішити. Всім, хто не підпише декларацію, з першого січня 2019 року, прийдеться за відвідування сімейного лікаря виймати гроші з власної кишені, щоб отримати лікування.

До послуг лікаря первинної допомоги належить спостереження за здоров’ям пацієнта, діагностики та лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних станів. А також спостереження за хронічними хворими, 8 базових досліджень, профогляди для 7 груп ризику, рецепти на ліки, у тому числі за програмою повного або часткового відшкодування вартості «Доступні ліки», вакцинація за календарем щеплення, знеболення, видача лікарняних та інших медичних довідок.

Всього станом на 5-те серпня в Україні, за інформацією порталу  «eHealth» було укладено понад 14,5 мільйонів декларацій із сімейними лікарями. Ще місяць тому, це кількість декларацій сягала трохи більше 11,5 мільйонів.

Першість по кількості укладених декларацій серед регіонів упевнено тримає Харківщина – там укладено понад 1 мільйон і 200 тисяч договорів із сімейними лікарями. Аутсайдером є Луганщина – 215 з половиною тисяч декларацій на всю область.

На Черкащині було укладено понад 412,5 тисяч декларацій з сімейними лікарями. Четверта частина з них – оформлено у обласному центрі.

 

Підготували

Тетяна Шевченко,

Ірина Семенова

Читайте нас у Telegram-каналі. Там коротко і ясно.


Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть частину тексту і натисніть Ctrl+Enter

Останні новини

29 березня 2024
Читайте нас у Telegram. Підписуйтесь на наш канал
14:19
На Уманщині в ДТП постраждали 6 осіб
13:14
У Черкасах нагородили нацгвардійців
12:45
Посадовцю Черкаської міської ради повідомлено про підозру
12:42
У прокуратурі повідомили хронологію нічної атаки ворога на Черкащину
12:40
Стан хлопчика, якого збили на переході в Черкасах, покращився
12:05
На Золотоніщині чоловік намагався продати гранати
11:51
Уманчанин намагався поштою відправити за кордон культурні цінності 
11:21
У Смілі прощатимуться із полеглим захисником
10:47
Директорку черкаського кінотеатру, яку затримали на хабарі, відсторонили
10:16
Міністр енергетики повідомив деталі ворожої атаки на Черкащині
09:42
На Черкащині виявили подружжя росіян, які нелегально перебували в Україні
09:07
У центрі Черкас та за іншими адресами тимчасово не буде світла
08:32
Атакували ракетами і дронами: в ОВА назвали наслідки нічної ворожої атаки на Черкащину
00:22
Офіційно: над Черкащиною сили ППО збили ворожі БпЛА
28 березня 2024
20:03
У Золотоноші двоє канівчан розкладали "закладки"
19:04
У Черкасах п'яний водій наїхав на припарковане авто
18:05
У Черкасах на Дніпрі шукають людину
17:02
На Черкащині у понад 55 гектарів неефективно використовуваних земель зміняться власники
16:46
В Умані чоловік збував небезпечний наркотик
16:25
Черкаський Соборний парк передали на баланс комунального підприємства
15:50
У Черкасах зіштовхнулися дві автівки
15:07
Жовтий рівень небезпеки: на Черкащині посилиться вітер