За безцінь для селян та безцінна для орендарів: яка ціна землі на Черкащині

За безцінь для селян та безцінна для орендарів: яка ціна землі на Черкащині

06.12.18 12:50
Ірина Семенова
журналіст

Питання землі в Україні  актуальне для усіх верств населення – від селянина, який хоче отримувати пристойну плату за неї, до олігарха, який хоче стати земельним монополістом. І тоді, як у Верховній Раді та Європейському суді намагаються вирішити земельне питання в Україні, на Черкащині, та й по всій країні, все частіше простежуються рейдерські захоплення землі.

Постійний представник МВФ в Україні Жером Ваше в інтерв’ю ВВС Україна назвав ключові вимоги до земельної реформи: "прозорий і зрозумілий ринок, який для країни принесе пожвавлення економіки, а для власників землі - справедливу ціну за їхню власність". Та чи буде земельний ринок прозорим саме при сучасній владі, тотальній корупції, недосконалому законодавству і так і не проведених реформах черкаські фермери та селяни глибоко сумніваються.

Наразі гостро стоїть питання скасування мораторію в країні.

Варто зазначити, що 7 грудня 2017 року Верховна Рада продовжила мораторій на відчуження сільгоспземель до 2019 року, який триває аж із 2002 року. А 22 травня Європейський суд з прав людини визнав мораторій на  продаж сільськогосподарських земель в Україні порушенням прав людини. 

Голова Драбівської асоціації фермерів та землевласників Валерій Перепелиця вважає, що існування мораторію сприяє розвитку агрохолдингів. Проте особисто проти його скасування саме зараз, адже перед цим потрібно вирішити інші проблеми, які є передумовами земельного питання:

"Цивілізований ринок землі неможливий при існуючому рівні корупції, при фактичній відсутності дієвої правоохоронної і судової системи. Хто буде виконувати закон про обіг земель і хто це буде контролювати?"

Міжнародні і вітчизняні експерти називають земельну реформу, разом із реформою судочинства і пенсійною, серед ключових, що можуть дати реальний поштовх економічному розвитку.

Валерій Перепелиця вважає, що спочатку повинні бути врегульовані інші питання – оцінка, кадастр, лісосмуги, зрошення, господарські двори   невитребувані паї, міжпайові шляхи, консолідація земель, грунтозбереження.

Він переконаний, що треба зміцнити та розвинути фермерські господарства через державні програми підтримки та кооперацію, розробити доступні фінансові механізми. І тільки після цього – приступати до обговорення запровадження моделі обігу землі.

Переписав землю на жителя окупованих територій

Через мораторій український фермер може втратити і вже втрачає доступ до орендованих земель. Так, на Черкащині неодноразово відбувалися рейдерські захоплення. У травні цього року в Черкасах обласний оперативний штаб провів засідання з протидії аграрному рейдерству, на якому розглядали наболілі проблеми сільгосппідприємців, з якими вони звертаються з різних районів Черкащини.

Яскравим прикладом рейдерського захоплення, яке було вчинене 10 квітня цього року шляхом підроблення документів, є захоплення одного з найбільших агропідприємств Городищенського району ТОВ "Черкаси-Дніпро Агро".

Засновник підприємства Павло Голуб нібито зробив довіреність на жителя Донецької області Андрія Корешкова, який, у свою чергу, від імені Голуба укладає договір купівлі-продажу з таким собі Басалаєвим, який по документах стає засновником підприємства, а інший громадянин - Сотніков А. В.  - його директором. Наразі за цим фактом вже відкрито кримінальне провадження, справа перебуває в суді.

100 найбільших компаній орендують третину орної землі в Україні

Експерти із земельного питання  проекту "Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах в Україні" вважають, що мораторій сприяє збагаченню олігархів, а не розвитку фермерства. Чим більшим є виробник, тим легше йому отримати кредитні ресурси на зовнішніх ринках, і тим важче малим фермерам конкурувати з ними. Господарську діяльність в АПК ведуть 47,7 тис. с/г підприємств.

З них фермерських господарств – понад 33 тис., тобто більш як 70% від загальної кількості економічно активних с/г підприємств. Водночас, 27,4 тис. підприємства використовують до 100 га кожне. 100 найбільших компаній орендують 6,5 млн га орної землі (це третина від сільгоспземель, які використовують усі с/г підприємства в Україні, і 15% загальної площі сільгосп земель – 42,7 млн га). 10 найбільших компаній орендують від 125 тис до 654 тис. га кожна.

Мораторій не дозволяє сформувати в сільській місцевості середній клас, який створить робочі місця для сільського населення.

У результаті відкриття ринку, можливість купити землю отримають дрібні виробники (фермери), які здатні і мають бажання працювати на землі. Вони формують середній клас у сільській місцевості, створюють робочі місця,  підтримують розвиток сільських територій. Земля, отримана у власність, може використовуватись для залучення банківського фінансування у вигляді кредитів, що дасть нові можливості для розвитку

"Вільний ринок землі потрібен, але ж немає відповідного закону. А хто той закон прийме?" – каже фермер зі Старого Ковраю Чорнобаївського району Микола Охрімович.

Він вважає, що все впирається в олігархат та побоюється, що якщо зараз скасують мораторій, у простих фермерів та селян відберуть землю. Сам же фермер має власних 11 га землі, в людей не орендує, а нової не купує, бо нема за що.

Орендодавці у Польщі заробляють на землі учетверо більше

Українці отримують за оренду своєї землі значно менше коштів, ніж селяни в сусідніх країнах. За інформацією експертів проекту «Підтримка реформ у сільському господарстві та земельних відносинах в Україні»  середня вартість оренди гектару за рік в Україні - $50. Середня вартість оренди га в Польщі - $200. В Україні найнижча ціна оренди гектара, хоча лише за останні 2 роки вона зросла на 1/3 і майже досягла показника Литви. Найвища ціна за оренду землі серед країн ЄС у Данії, Ірландії, Нідерландах - понад $600. Найнижча у ЄС - в Литві - $54.

Наразі ціна оренди паїв значно занижена. Власники паїв вже зараз недоотримують за оренду свого паю в середньому 13-18 тис грн на рік. Рента (чистий дохід від 1 га землі) - $200-250. Але не в кожному селі така ситуація.

Власник паю у селі Ревбинці Чорнобаївського району Володимир Піка розповів, що особисто незадоволений 6% відсоткової ставки плати за пай (1800 грн за га). Його землю та ще декількох сотень людей орендує київське ПП "Агроспецпроект". Взимку цього року селяни назбирали більше 200 підписів, якими хотіли вплинути на орендарів стосовно збільшення плати за землю, але нічого не змінилось.

Володимир Піка розповів, що не збирається продавати землю, адже і ціна занизька, і щорічний фінансовий дохід як-не-як.

Так як і фермер Валерій Перепелиця, власник паю Володимир Піка проти скасування мораторію при діючій владі, адже при відсутності проведення судової реформи та існуючому рівні корупції ще більше збільшиться кількість рейдерських захоплень й олігархи масово забиратимуть землю.

Мораторій на землю – порушення прав людини

Європейський суд говорить, що мораторій на землю порушує Європейську конвенцію про захист прав людини, а також право людини розпоряджатися своєю власністю, гарантоване Конституцією.

Найцікавіше, що ЄСПЛ фактично змусив Україну скасувати мораторій до кінця цього року. Якщо в грудні Рада знову здійснить спробу продовжити дію мораторію, це означатиме одне: Україна не лише не виконує рішення Суду, але йде проти його волі.

Заступник виконавчого директора МФ "Відродження", у 2007-2011 роках – учасник переговорної команди України щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС Тарас Качка вважає, що відповідь ЄСПЛ буде простою – з часом він перейде до практики швидкого і майже автоматичного присудження грошової компенсації заявникам зі схожими скаргами.

"Додаткові кілька тисяч євро не завадять жодному власнику земельного паю. І тоді це будуть вже не потенційні втрати економіки, а цілком конкретні багатомільярдні виплати з бюджету – замість витрат на оборону, на зарплатні чи на пенсії. А отже, земельний мораторій ризикує стати фінансово не менш обтяжливим, ніж свого часу – газова діра, – переконаний Тарас Качка, - При зміні діючої влади та скасуванні мораторію виграють, у першу чергу, селяни, власники паїв. Після скасування мораторію вони зможуть отримувати справедливу орендну плату, при бажанні, - продати землю. Адже після скасування мораторію у власників з’явиться альтернатива (здавати в оренду чи продати свою землю). Це стимулюватиме орендарів пропонувати власникам більш вигідні умови, аби вони продовжили договір оренди". 

Власники паїв зможуть отримувати приблизно в 5 разів більше коштів за свою землю, аніж вони отримують сьогодні. В Україні станом на 2017 рік плата за оренду - $50 /га, вартість корпоративних прав (купівля одним підприємством іншого разом з правами на оренду земель) - $400-700/га; вартість с/г землі на тіньовому ринку - близько $1000.

У разі скасування мораторію виграють і місцеві громади:

- надходження до бюджету (від продажу земель комунальної власності, земельного податку, зростання орендної плати),

- розвиток малого й середнього бізнесу в с/г та інших галузях,

- нові робочі місця,

- зростання попиту на товари і послуги для сільського населення (за рахунок підвищення купівельної спроможності сільських мешканців).

Але це реально лише за умови відсутності корупції та проведення та контролю державотворчих, соціально-економічних та інших процесів в Україні.

Ми надіслали інформаційний запит до держгеокадастру в Черкаській області про ситуацію з орендованими землями, але за 20 календарних днів відповіді так і не дочекалися.

Неодноразово журналісти Zmi.ck.ua намагалися дізнатися причину, чому досі немає відповіді на запит. Але керівники цієї установи так і не змогли визначитися, хто дасть відповідь на наші питання.

Про що свідчить така робота геокадастру – лишимо на розсуд читачів.

Матеріал підготувала

Ірина Семенова



Ми в соціальних мережах